Zahraničí

Psí čich dokáže odhalit i pozitivní lidi bez příznaků, na letištích by mohl rozhodovat o karanténě

Podle výsledků výzkumů vědců z London School of Tropical Medicine lze vycvičit psy k detekci covid pozitivních lidí, ikdyž nakažení nevykazují příznaky infekce. Takovýto “test“ by podle nich mohl nahradit karanténní opatření pro příchozí cestující na letištích. Jeho úspěšnost je podle vědců až 90%, píše agentura AFP.

Díky svému pozoruhodnému čichu už psi ukázali, že dokážou označit lidí trpící nemocemi jako je rakovina, malárie a epilepsie. Několik předchozích studií prokázalo, že psi mohou detekovat také SARS-CoV-2.

Vědci z London School of Tropical Medicine chtěli zjistit, zda psi dokáží zaznamenat charakteristický zápach vydávaný z chemických sloučenin spojených s někým, kdo je Covid pozitivní, ale nevykazuje příznaky.

Související obsah

 Odebrali vzorky oblečení a obličejových masek od lidí, kteří byli pozitivně testováni na mírnou nebo symptomatickou SARS-CoV-2. Vzorky ponožek 200 covid pozitivních případů byly odebrány a uspořádány v laboratorních testech pro šest psů, kteří byli vycvičeni, aby indikovali přítomnost nebo nepřítomnost chemické sloučeniny.

Psi museli být vycvičeni tak, aby neidentifikoval "falešně pozitivní" ve snaze obelstít výcvikový systém jejich odměn a získat pamlsky, i když v daném testu nebyly žádné vzorky Covid-19.
"To znamená, že pes plně rozumí správnému negativu i správnému pozitivu a dostává odměnu," uvedla Claire Guestová z London School of Tropical Medicine.

Celkově byli psi úspěšně schopni identifikovat 94 až 82 procent vzorků SARS-CoV-2. Výzkumníci pak modelovali, jak efektivně by tato úspěšnost v kombinaci s tradičními PCR testy mohla pomoci odhalit mírné nebo asymptomatické případy Covid-19.
Zjistili, že používání psů k prověřování příletů na konečné stanice, jako jsou letiště, by mohlo odhalit 91 procent případů, což by vedlo k 2,24krát nižší rychlosti přenosu než u testů PCR.

Autoři výzkumu, který ještě nebyl recenzován, uvedli, že doufají, že by nakonec mohl nahradit potřebu karantény, což ve většině případů komplikuje každý příjezd, i když drtivá většina příchozích není covid pozitivní.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz