Zahraničí

Krize kvůli nucenému přistání! Bělorusko vyhostilo lotyšské diplomaty

Lídři zemí Evropské unie budou v pondělí řešit nedělní incident, při kterém běloruské úřady zatkly opozičního novináře poté, co muselo civilní letadlo přistát v Minsku kvůli nahlášené bombě. Čin vyvolal velmi kritické reakce po celém světě, hovoří se o únosu letadla. Český ministr zahraničí si kvůli tomu předvolal běloruského velvyslance. Litva již ohlásila chystaná omezení pro letadla, která budou využívat běloruský vzdušný prostor. Podobné kroky chystá i Lotyšsko. Na to Minsk reagoval vypovězením lotyšského vevlyslance a dalších diplomatů, lotyšská strana okamžitě odpověděla stejným krokem.

Letadlo společnosti Ryanair, které v neděli letělo z řeckých Atén do litevského Vilniusu, bylo kvůli anonymně nahlášené bombě přesměrováno do běloruského hlavního města. Civilní letoun dokonce doprovázela stíhačka. Na palubě letadla nakonec nebylo nalezeno nic podezřelého, v Minsku byl ale zatčen opoziční novinář Raman Pratasevič.

Někteří teď hovoří a faktickém únosu letadla. "Toto šokující a nezákonné chování režimu v Bělorusku bude mít následky. Osoby odpovědně za únos Ryanair musí být sankciovány. Novinář Raman Pratasevič musí být okamžitě propuštěn. Evropská rada bude diskutovat o dalším postupu zítra," reagovala v neděli večer předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

"Ryanair odsuzuje protiprávní jednání běloruských úřadů, které včera (23. května) odklonily let Ryanair FR4978 do Minsku, co byl čin leteckého pirátství," zveřejnila společnost v pondělí s tím, že spolupracuje na vyšetřování, proto nebude případ zatím dále komentovat.

Litva v reakci na incident podle agentury ENEX zavádí od půlnoci z pondělí na úterý zákaz vzletů a přistání pro letadla, která budou využívat běloruský vzdušný prostor.

Související obsah

I Lotyšsko volá po tom, aby byl vzdušný prostor Běloruska prohlášen za nebezpečný pro civilní lety. Na to již zřejmě Minsk reagoval. Podle běloruské agentury Belta musí lotyšský velvyslanec opustit zemi do 24 hodin. Další pracovníci ambasády pak mají zemi opustit do 48 hodin. Riga reagovala vypovězením běloruského velvyslance.

K omezením přistoupila už i Velká Británie, státní sekretář pro dopravu oznámil, že civilní Úřad pro civilní letectví instruuje britská letadla, aby se vyhýbala běloruskému vzdušnému prostoru. Současně oznámil, že byla pozastavena licence pro provozování létu v Británii společností Belavia.

Česko nedělní incident odsuzuje. "Rozhodl jsem, že zítra (v pondělí) na ministerstvo zahraničí bude předvolán běloruský velvyslanec. Bude mu sdělen ostrý protest s naprosto neakceptovatelným postupem ve věci přerušení civilního letu z Athén do Vilniusu v běloruském vzdušném prostoru," reagoval ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD).

Běloruský velvyslanec Valerij N. Kurdjukov si v pondělí vyslechl důrazný protest, náměstek ministra Jan Kohout vyzval také k okamžitému propuštění Ramana Prataseviče a jeho přítelkyně, která byla také zadržena.

K situaci se vyjádřil na TN LIVE i bezpečnostní analytik Andor Šándor, který čin označil za bezprecedentní bezpráví. Podle něj je jedno, jestli akci nazveme terorismem, pirátstvím nebo jakkoliv jinak. Šándor se podivil například nad tím, jak mohl Minsk vědět, že je na palubě letadla bomba.

Na celý rozhovor se můžete podívat zde:

Česko bude podle státní tajemnice pro evropské záležitosti Mileny Hrdinkové prosazovat na pondělním setkání lídrů zemí EU silnou společnou reakci.

Související obsah

Příjezd státníků do Bruselu je naplánován na 18:00, postup EU by se mohl řešit už během společné večeře. Kromě incidentu v Bělorusku se bude Evropská rada také zabývat vztahy s Ruskem, které jsou napjatější i vzhledem k vrbětické kauze.

Během dvoudenního summitu by měla přijít řeč i na vztahy EU a Británie, boj s koronavirem, na programu je i diskuze o klimatických změnách. Českou republiku bude v Bruselu zastupovat premiér Andrej Babiš (ANO). Místopředseda ODS Alexandr Vondra, který premiéra vyzval, aby inicioval společný postup EU, čin Běloruska označil za akt státního terorismu.

Na reportáž TV Nova o celém incidentu se můžete podívat zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz