Koronavirus

Opakovaně se covidem nakazilo přes 1500 Čechů, počet se zvyšuje

Opakovaně se covidem nakazilo přes 1500 Čechů, počet se zvyšuje
Zdroj: Getty Images

Odborníci ze Státního zdravotního ústavu (SZÚ) v Česku evidují více než 1535 případů, kdy se lidé nakazili covidem-19 více než jednou. Nárůst reinfekcí podle ústavu souvisí s velkým počtem případů v podzimní a zimní vlně onemocnění.

Čechů, kteří opakovaně chytili covid, stále přibývá. "Z průběžné analýzy dat vyplývá, že v ČR aktuálně evidujeme celkem 1535 potvrzených opakovaných symptomatických onemocnění covid-19. Nárůst reinfekcí souvisí s velkým počtem případů v podzimní a zimní vlně onemocnění, relativní výskyt opakovaných infekcí však zůstává nadále velmi nízký," informoval SZÚ.


Jako reinfekci odborníci berou potvrzené opakované nakažení covidem-19 s příznaky, kdy mezi oběma průběhy onemocnění uběhlo minimálně 60 nebo více dní.

Související obsah


"Věkové rozpětí u osob, které prodělaly reinfekci onemocnění covid-19, je 1 až 100 let, medián 41 let. Interval mezi první a druhou epizodou onemocnění byl v rozmezí 62 až 373 dní," uvedl dále SZÚ.


U dalších 831 případů zkoumání i nadále probíhá. Kromě tohoto počtu bylo identifikováno ještě 2360 případů možných reinfekcí covidu-19, u nichž však minimálně jedna z epizod onemocnění proběhla bezpříznakově.


Vzhledem k evidovaným případům reinfekcí ústav stále doporučuje očkovat proti covidu-19 i lidi, kteří v minulosti onemocnění prokazatelně prodělali, byť s určitým časovým odstupem.

Pro zvládání pandemie koronaviru bude v budoucnu zásadní přeočkování. Podívejte se na reportáž televize Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz