Zahraničí

Přelom v boji proti rakovině! Nová metoda výrazně zvyšuje účinnost léčby

Přelom v boji proti rakovině! Nová metoda výrazně zvyšuje účinnost léčby
Zdroj: Profimedia

Výsledky nové studie přinášejí dobrou zprávu pro pacienty s rakovinou. Testování na myších ukázalo, že nová vakcína proti rakovině může posílit účinnost imunoterapeutické léčby z 20 na 75 procent. Výzkum zároveň naznačuje, že metodu je možné použít u různých typů rakoviny.

V posledních letech léčba rakoviny zaznamenala významný pokrok. Velkou roli v tom sehrála imunoterapie, konkrétně pak léky zvané inhibitory imunitních kontrolních bodů. Ty fungují v podstatě tak, že udržují imunitní systém v pozoru, aby útočil na nádorové buňky. Ne všichni pacienti ale na tuto imunoterapii reagují.

Pomoci by mohla nová metoda, která spočívá v kombinaci inhibitorů imunitních kontrolních bodů a vakcíny obsahující nový imunostimulant. Studie, kterou provedli vědci z univerzity v německé Kostnici a minulý týden zveřejnili ve vědeckém časopise Nature Commications, prokázala, že úspěšnost léčby se díky novému přístupu může zvýšit z 20 na 75 %.

I samotná vakcína podle výsledků testování částečně eliminovala nádory u myší. Funguje tak, že dokáže nastartovat imunitní systém, aby reagoval na nádory.

Související obsah

Cílem výzkumu bylo vyvinout vakcínu na bázi částic, které účinně zahájí imunitní odpověď a která je zároveň vhodná pro klinické studie, které se provádějí na lidech. "Hlavním nedostatkem vakcín proti rakovině je dostupnost imunostimulantů, které lze použít u lidí," vysvětluje hlavní autor studie Marcus Groettrup.

Vakcína, kterou jeho tým testoval, využívá imunostimulant Riboxxim, který je schválený pro použití i u lidí. Myši, kterým byla aplikována, reagovaly silnou imunitní odpovědí, která se udržela po dobu minimálně osmi týdnů. Imunitní reakci vědci zaznamenali u rakoviny prostaty, prsu i kůže. Výzkum tak naznačuje, že nová metoda může být využita u různých typů rakoviny.

Související obsah

Pokud myši takto dobře reagovaly pouze na vakcínu, nabízí se otázka, proč je nutné ji kombinovat s imunoterapeutickými léky. Ukázalo se, že nádory se 30 dní po očkování postupně začaly znovu objevovat. Pokud však byla vakcína zkombinovaná s inhibitorem imunitních kontrolních bodů, účinnost léčby pokračovala a nádory byly odstraněny.

V současné době výzkum přechází do první fáze malé klinické studie, aby se zjistilo, zda je metoda podobně účinná i u lidí.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz