Domácí

Klaus měl Sovětům poslat miliardy. "Nic jsem o tom nevěděl," hájí se

Klaus měl Sovětům poslat miliardy. "Nic jsem o tom nevěděl," hájí se
Zdroj: TN LIVE

Exprezident Václav Klaus měl podle zjistění Aktuálně.cz a Hospodářských novin krátce po Sametové revoluci poslat do hroutícího se Sovětského svazu půjčku ve výši zhruba 1,3 miliardy dolarů. Většina z těchto peněz nikdy vrácena nebyla, dluh nakonec o několik let později Česko Rusku odpustilo. Klaus se nicméně hájí, že smlouva byla uzavřena ještě před revolucí a ve chvíli, kdy byl v čele resortu, už o ní nikdo nejednal. Sám si na ni prý vůbec nevzpomíná.

Ve spolupráci s Hospodářskými novinami, Respektem a protikorupční organizací Růžový panter web Aktuálně.cz zjistil, že bez vědomí parlamentu krátce po Sametové revoluci ministerstvo financí, tehdy v čele s Václavem Klausem, poslalo Sovětům finanční obnos ve výši zhruba 1,3 miliardy dolarů. Peníze měly odejít v prosinci roku 1989.

Klaus si však na nic z toho podle svých slov nepamatuje, verze příběhu je podle něj ale nepravdivá. "Byli jsme šokováni touto neuvěřitelnou snůškou lží. Dostali jsme už dříve sérii otázek na téma půjčky Sovětskému svazu, která byla schválena před 17. listopadem 1989. Tento útok je založen na přesvědčení, že je možné po 30 letech, kdy navíc mnoho odpovědných osob nežije, tvrdit cokoliv, protože si to už nikdo nepamatuje. Já sám si na tuto půjčku nevzpomínám," vyjádřil se exprezident na tiskové konferenci.

"Stalo se to předtím, než jsem se stal ministrem financí, nevěděl jsem o ní téměř nic a dodnes nevím. Nic tajného na tom nebylo. O půjčce rozhodla československá vláda dávno přede mnou. Nešlo o žádné rozhodnutí nového ministra financí. To vše jsem si ale musel nastudovat teď, nic z toho tehdy nebylo výslovně projednáváno. Byla to standardní smlouva o úvěrovém rámci," pokračoval.

Související obsah

To, že peníze do Sovětského svazu odešly již za doby, kdy šéfoval ministerstvu financí, nepopřel. O tom, kdo rozhodl o vyplacení půjčky, ale údajně nic neví.

V pozdějších letech se několikrát otevřela otázka o splacení dluhu, nakonec došlo na dohodu, jejímž výsledkem bylo, že Rusové celou částku ve výši zhruba 100 miliard korun splatit Česku nemusí. "Jistá deblokace dluhu byla provedena posléze až za vlády Miloše Zemana," uvedl Klaus.

Dohodu měl podepsat za tehdejší vlády Miloše Zemana ministr financí Jiří Rusnok, pozdější předseda úřednické vlády, který dnes zastává funkci guvernéra České národní banky (ČNB).

Související obsah

Mluvčí prezidenta Miloše Zemana pro TN.cz nicméně uvedl, že "dohodu o splacení zbytku dluhu schválila až v srpnu roku 2013 vláda Jiřího Rusnoka."  Dle dohody mělo Česko dostat pětinu dluhu zpět a zbytek odpustit.

ČNB odmítla poskytnout informace o převodech desítek miliard korun. "Tyto informace podléhají bankovnímu tajemství. Obecně lze pouze říci, že protistranou takovýchto peněžních převodů byl zpravidla Vněšekonombank, sovětský protějšek tehdejší Státní banky československé," vysvětluje Jiří Rusnok.

"Na kauzu si nikdo nepamatujeme a především to žádná kauza nebyla," konstatoval Klaus. O dluhu se podle něj dlouhé roky vedly diskuze vzhledem k tomu, že se Sovětský svaz i Československo rozpadly a vznikly nástupnické státy. Peníze z těchto dluhů je podle něj vždy složité získat zpět. 

Na celou tiskovou konferenci se můžete podívat ZDE:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz