Domácí

Rodiče rozčílilo fotografování dětí v rouškách. Školy výjimku zatím nemají

Po dlouhých měsících se otevřely školy, platí v nich ale přísná hygienická opatření. Žáci tak na sobě například musí mít roušky a respirátory. A to nejen při výuce. Podle aktuálního nařízení si děti nemohou ochranné pomůcky odložit ani při společném focení, což se rodičům nelíbí. Podle ministerstva školství by ale školy brzy mohly dostat výjimku.

Na redakci TN.cz se obrátila maminka tří dětí z Chrudimska, kterou překvapila zpráva od ředitelky místní základní školy o fotografování žáků. Psalo se v ní, že podle pokynu ministerstva školství (MŠMT) musí společné focení proběhnout v rouškách.

"Větší zhovadilost jsem snad ještě neslyšela. To ty dvě nebo jedna vteřina, na kterou by si daly děti roušku z tváře, zařídí přenos covidu? Zvlášť pokud jsou testované a musí nosit respirátory nebo roušky pořád. Podotýkám, že focení proběhne venku. Tak snad aby si děti daly před prsa papír se jménem, aby se poznaly," postěžovala si.

V úterý, kdy mělo focení proběhnout, byla akce nakonec zrušena. "Dopoledne mi dcera psala, že se zatím nefotilo a že se nejspíš fotit nebude, protože bylo proti focení v rouškách příliš mnoho rodičů. Další podrobnosti ale ještě nevím," prozradila maminka.

Související obsah

"Z jiné třídy, protože mám tři děti na škole, psala paní učitelka, že focení bylo z důvodu špatného počasí zrušeno a že budou vracet peníze. Ptala jsem se jí, jestli ty peníze nemůžeme nechat pro případ, že by se fotilo třeba za týden nebo za 14 dní. Ona mi odepsala, že bylo pro letošek bohužel zrušeno úplně. Obávám se, aby děti druhý rok nebyly bez fotek," řekla.

Na některých školách aktuální nařízení zcela obešli a děti se fotily bez roušek. "Co jsem se tak bavila s kolegyněmi, tak říkaly, že si je děti sundaly. Myslím, že rozumný člověk tohle pochopí. Na druhou stranu chápu ty ředitele, že se bojí, že by mohli něco porušit. Nebo že jiný rodič bude prudit, že něco nebylo dodrženo," dodala maminka.

Už brzy ale možná k žádnému porušování nebude muset docházet. Ministerstvo školství připravuje pro tyto akce výjimku, na které se ale musí dohodnout s ministerstvem zdravotnictví.

Související obsah

"Ministerstvu školství se podařilo s ministerstvem zdravotnictví dojednat, aby od 31. května byla ve školách umožněna přítomnost třetích osob (tedy v tomto případě např. fotograf), což byla první překážka toho, aby mohly tyto standardní akce, mezi které patří právě focení, probíhat," sdělila redakci TN.cz mluvčí MŠMT Alena Lednová.

"V tuto chvíli s resortem zdravotnictví jednáme o tom, aby byla zrušena i podmínka dvoumetrových rozestupů tak, aby mohlo samotné focení probíhat bez ochranných prostředků. Pevně věříme, že se brzy dohodneme a tyto standardní školní akce budou i vzhledem ke sníženému epidemickému riziku povoleny," dodala.

"Jestli si školáci na společnou fotku budou moci roušku sundat, už bude muset rozhodnout nový ministr zdravotnictví," vyjádřila se mluvčí ministerstva zdravotnictví Jana Schillerová.

Dosavadní ministr Petr Arenberger (za ANO) totiž v úterý oznámil rezignaci. Na jeho místo by měl nastoupit Adam Vojtěch, který v čele ministerstva skončil loni v září.

Více informací se dozvíte v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz