Koronavirus

Epidemie koronaviru je na ústupu. Tři okresy, kde je v Česku nejhůře

Epidemie koronaviru je na ústupu. Tři okresy, kde je v Česku nejhůře
Zdroj: TN.cz

Epidemická situace se v Česku stále zlepšuje, denní nárůsty počtu nakažených se od minulého týdne drží pod tisícovkou. Mezi jednotlivými okresy jsou však výrazné rozdíly. Zatímco v některých šíření covidu zpomalilo na minimum, v jiných přibývá stále mnoho nakažených. Podívejte se, které jsou na tom aktuálně nejhůř.

Vývoj epidemie v České republice je příznivý, čísla stále klesají. Zatímco například v úterý 2. března laboratoře zachytily téměř 17 tisíc pozitivních výsledků testu na covid, v úterý 25. května přibylo 658 nakažených. Denní nárůsty se už od minulého týdne drží pod tisícovkou a mapa okresů, kterou ministerstvo zdravotnictví pravidelně aktualizuje, už není celá temně rudá.

V některých částech je naopak zcela bílá, v těchto okresech je situace aktuálně nejpříznivější. Nejlépe ja na tom Chebsko, které má 2,19 nakažených na 100 tisíc obyvatel za poslední týden. Podobně je na tom i sousední Sokolov.

Přehled nakažených po okresech za posledních 7 dní

Zdroj: MZ ČR

Na mapě ale stále zůstávají ostrůvky zbarvené do tmavě červené barvy. Tři okresy jsou na tom viditelně hůře než zbylé. Nejméně příznivá situace je na Šumpersku, kde za poslední týden evidují 108,35 nakažených na 100 tisíc obyvatel. V celém Olomouckém kraji je to 54 případů, průměr tak Šumperk převyšuje dvojnásobně.

Následuje jej okres Česká Lípa se 106,8 nakaženými na 100 tisíc obyvatel a Český Krumlov s 99,48. Co se Českolipska týká, případy podle hygienické stanice Libereckého kraje souvisejí se dvěma ohnisky navázanými na malou obec Polevsko. V samotné obci je polovina z těchto případů, tedy 27.

Související obsah

 

"Vzhledem k rychlému nástupu provádíme epidemiologické šetření od samého počátku s podezřením na riziko přítomnosti nových mutací viru. Na výsledky v současné době čekáme, nicméně všechna opatření jsou činěna jako v případě potvrzení mutace," vysvětluje ředitel krajské hygieny Vladimír Valenta.

Pokles úmrtí a hospitalizací

Nejen denní nárůsty klesají, i počet nových úmrtí se výrazně snížil. Od 11. dubna se čísla drží pod stovkou, od května se jednalo o nižší desítky. V úterý zemřeli v souvislosti s covidem čtyři lidé. Pro srovnání, například 15. března bylo evidováno 236 úmrtí za jediný den.

Pravidelně klesá i počet hospitalizovaných. Vrcholu Česko dosáhlo v polovině března, kdy v nemocnicích s covidem leželo téměř 9,5 tisíce lidí, z nichž dva tisíce byly ve vážném stavu. K úterý 25. května bylo hospitalizovaných 741 pacientů s covidem, z nichž 133 má těžký průběh. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz