Koronavirus

Porážka covidu na dosah: Nové léky by mohly zamezit nákaze i šíření viru

Porážka covidu na dosah: Nové léky by mohly zamezit nákaze i šíření viru
Zdroj: Getty Images

Výrazně přispět v boji s pandemií koronaviru by mohli vědci z australského institutu pro lékařský výzkum QIMR Berghofer. Podařilo se jim vyvinout dvě léčiva. Jedno by mělo bránit, aby se člověk vůbec nakazil, a druhé zamezovat v dalším šíření covidu, pokud už je někdo infikovaný. Teď je čekají klinické studie a vědci věří v úspěch.

Australští vědci hlásí, že nejspíš našli odpověď na otázku, jak jednou provždy skoncovat s koronavirovou pandemií. Dvojice léků, které vyvinuli v institutu pro lékařský výzkum QIMR Berghofer, podle všeho zvládá chránit před nákazou a u infikovaného zajistit, aby už nikoho dalšího nenakazil. Mohlo by se jednat o důležitou alternativu k očkování pro ty, kteří vakcinaci třeba ze zdravotních důvodů podstoupit nemohou.

Na úspěch vědeckého týmu upozornil australský portál ABC. Preparáty fungují tak, že vyvolají reakci lidských buněk na virus SARS-CoV-2 ještě předtím, než stihne organismus doopravdy infikovat.

Pokud tak člověk přijde do kontaktu s koronavirem, ten už prý nemá šanci. "První lék blokuje vstup viru do těla, protože lidské buňky chrání v podstatě jako visací zámek. Pokud virus přesto organismus infikuje, druhý lék účinně zabrání jeho dalšímu množení," uvedla profesorka Sudha Rao z lékařského institutu.

Související obsah

Klinické studie by měly začít v průběhu nejbližších měsíců. Pokud dopadnou úspěšně, k prvním pacientům by se léky mohly dostat už za rok a půl. 

"Čeká nás ještě dlouhá cesta, než budeme vědět s jistotou, že jsou tyto léky efektivní, bezpečné a dělají to, co chceme, aby dělaly," konstatoval Paul Griffin, expert na léčbu infekčních chorob.

Podle něj ale bude svět dřív nebo později podobná léčiva určitě potřebovat. "Víme, že 100 procent lidí ve 100 procentech času neochráníme vakcínami. Zůstanou nám lidé, kteří zůstanou k nákaze náchylní. Pokud tedy zvládneme udělat něco, čím dokážeme i je ochránit, jedná o obrovský krok vpřed," uzavřel.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zemřel bývalý senátor a prezidentský kandidát Bob Dole

Ve věku 98 let zemřel bývalý republikánský senátor a prezidentský kandidát Bob Dole. Poprvé byl zvolen do Kongresu v roce 1960 a sloužil ve Sněmovně reprezentantů USA až do roku 1969. Poté se přesunul do Senátu, kde zastupoval Kansas téměř tři desetiletí. Ve své kariéře třikrát kandidoval na prezidenta, na třetí pokus vyhrál republikánskou nominaci, ale v roce 1996 prohrál volby s Billem Clintonem.

Píše se na Deník.cz