Domácí

Vakcinační centra trápí nedostatek farmaceutů, dobrovolníků je málo

Vakcinační centra bojují s nedostatkem farmaceutů, kteří by míchali dávky vakcín. Upozorňuje na to brněnská nemocnice. Bude jich přitom potřeba stále víc, protože počty očkovaných rostou.

O tom, jak je důležité přesně naředit dávku vakcíny, svědčí několik varovných případů ze zahraničí. V Maďarsku, nebo Itálii už lidé dostali omylem celou ampuli Pfizeru, tedy zhruba šest dávek najednou.

Aby se podobné chyby neobjevovaly, v Česku musejí očkovací látku míchat proškolení farmaceuti. Brněnská fakultní nemocnice je do největšího krajského vakcinačního centra shání marně.

Aktuálně má očkovací centrum na brněnském výstavišti deset farmaceutů – každý z nich musí zvládnout přípravu čtyř set dávek vakcíny za den. Počty očkovaných se ale mají navyšovat a nemocnice zoufale potřebuje posily.

Související obsah

Při poslední náborové akci se přihlásilo 160 zájemců, ale naprostá většina teď musela pomoc odřeknout ze studijních nebo pracovních důvodů. Vakcinační centrum shání i nové dobrovolníky, kterých je také čím dál méně, protože se vracejí do zaměstnání.

klma, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz