Domácí

V centru Prahy našli karcinogenní jed! Strach o Bartošku a Ebena

Rekonstrukce Hotelu InterContinental na konci Pařížské ulice v centru Prahy znepokuje místní obyvatele. Při rozebírání budovy se totiž našlo 35 tun rakovinotvorného azbestu, především ve fasádě. Stavební firma Metrostav to nahlásila hygienické stanici a postupně ho likviduje. A ubezpečuje, že vše je v souladu s platnými pravidly a nařízeními. Spolek Občané Prahy 1 namítá, že se jedná o hazard se zdravím, prý se nepředchází uvolňování azbestu do ovzduší. Fanoušci mají strach také o Jiřího Bartošku a Marka Ebena, kteří mají byty v nedaleké ulici.

Pražané, kteří bydlí v okolí legendárního Hotelu InterContinental, se obávají o své bezpečí. Budova momentálně prochází rekonstrukcí, během které se našlo 35 tun azbestu.

Nebezpečný rakovinotvorný materiál se v minulém století ve stavbách používal docela běžně. Pro stavbaře tak nebylo úplným překvapením, že na něj narazili i tady. "Bylo téměř jisté, že především lehký obvodový plášť pro výstavní budovu československého stavebního průmyslu bude tento tehdy populární materiál obsahovat," řekl TN.cz mluvčí Metrostavu Vojtěch Kostiha.

Na strach místních ve středu upozornil spolek Občané Prahy 1. Podle jeho zástupců stavba představuje hazard se zdravím. V klidu nejsou ani fanoušci herce Jiřího Bartošky a moderátora Marka Ebena. Oba mají byty v nedaleké Maiselově ulici.

 

Hazard s naším zdravím, tvrdí místní

"Demontáž boletických panelů, plných azbestu a azbestového prachu probíhá v hotelu InterContinental bez jakéhokoli opláštění budovy a podle nás není v souladu s nařízením vlády č. 361/2007 Sb, které říká, že technologické postupy, používané při zacházení s azbestem nebo materiálem obsahujícím azbest, musí být upraveny tak, aby se předcházelo uvolňování azbestového prachu do pracovního ovzduší," uvedlo sdružení na facebooku.

Související obsah

Azbest se nachází především v částech panelů fasády, kde sloužil jako ochrana tepelné izolace. Byl i v obkladech některých výtahových šachet, v interiérech představoval spíš doplněk. 

Metrostav kritiku Občanů Prahy 1 rezolutně odmítá, všechno je prý v souladu s bezpečnostními předpisy. "Pro práce na likvidaci azbestu byly dodrženy všechny legislativní povinnosti a s tím související lhůty. Práce proto mohly začít pouze po schválení technologického postupu Hygienickou stanicí hlavního města Prahy. Průběžně probíhají i fyzické kontroly pracovníky hygienické stanice a dosud nebyly nalezeny závady," uvedl Kostiha.

Azbest pro stavební firmu likviduje specializovaná společnost. Její návrh postupu hygienici schválili, její název ale Kostiha neprozradil. Mluvčí hygieny Zbyněk Boublík TN.cz řekl, že stavba je řádně bezpečnostně zajištěná, odpovědi na konkrétní dotazy však dosud redakci neposkytl.

Měření azbestu dopadlo dobře

"Zmíněné panely jsou demontovány v celku bez zásahu do částí obsahujících azbest. Následně jsou panely zabaleny, řádně označeny, katalogizovány a ukládány do zakrytých kontejnerů," popsal Kostiha s tím, že po separaci panely končí na skládce Ekologie Lány.

Související obsah

Podle Občanů Prahy 1 rekonstrukce ohrožuje i děti ze sousední Základní školy náměstí Curieových. "50 metrů od stavby si hrají bez ostychu na dvoře. Podáváme další podněty na orgány a úřady, od kterých očekáváme, že budou konat," vzkázal spolek.

Veškeré obavy jsou liché, uklidňuje místní kromě Metrostavu také pražský magistrát. "Zároveň s demontáží se měří přítomnost azbestových látek v ovzduší, což zatím bylo s negativním výsledkem. Důležitou zprávou je tak skutečnost, že veřejnosti žádné nebezpečí v tomto ohledu nehrozí," ubezpečil první náměstek primátora Petr Hlaváček (Spojené síly pro Prahu).

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz