Domácí

Kontrola v Hniličkově NSA: Nákup drahých aut i chyby ve smlouvách

Národní sportovní agentura (NSA), kterou vedl bývalý poslanec hnutí ANO Milan Hnilička, utrácela miliony za služební auta, počítače a notebooky, aniž by doložila, zda je skutečně potřebuje. Mezi další výrazné výdaje patří prezentace, u které jedna stránka vyšla na 12 tisíc korun. Hnilička se ohradil proti závěrům, že by se komise chovala nehospodárně.

Na výsledky kontroly a nesrovnalosti upozornil portál iRozhlas. Podle něj kontroloři stále vytýkají agentuře celkem 30 chyb, některé se podařilo vysvětlit. Oficiálně měla kontrola skončit v pondělí.

Jedním z kritizovaných výdajů je prezentace k budování multifunkčních hal, kterou si měl podle portálu nechat Hnilička vypracovat od soukromé firmy. Jeden slide prezentace z celkových čtyř přišel podle kontroly na 12 375 korun. Ministerstvo kritizovalo, že se agentura nezabývala hospodárností a efektivností celé operace, když prezentace vycházela ze zdrojů NSA.

Není ani jasné, kdy a k čemu Hnilička prezentaci použil. Exposlanec podle portálu tvrdí, že si na to nepamatuje.

"Zásadně se ohrazuji proti mediálně prezentovaným závěrům veřejnoprávní kontroly, že se agentura chovala nehospodárně. Ke všem nálezům jsme podali námitky. Všechny investiční nákupy byly součástí víceletého investičního záměru, který nám předem schválilo ministerstvo financí v listopadu 2019, včetně počtu kusů a cen. Do tohoto záměru spadají zejména nákupy aut, výpočetní technika a software," reagoval Hnilčka na závěry.

Mezi další nákupy, které ministerstvo kritizovalo, patří pořízení služebních vozů s nejvyšší výbavou. Bez soutěže byly totiž pořízeny tři Škody Superb III za 1 965 000 korun bez DPH. Ve stejný den, jako byla auta předána, měla NSA pořídit navíc ještě zimní pneumatiky s disky za 151 tisíc. Podle kontroly byly zakázky rozděleny úmyslně, aby se vešly do dvoumilionového limitu a vozy se mohly nakoupit bez výběrového řízení. V souvislosti s auty byla dalším výdajem výměna pneumatik. Přezutí jednoho vozu vyšlo na 39 tisíc korun bez DPH. Otázky provází i samotný výběr vozů.

Související obsah

"NSA pořídila auta v souladu se zákonem o zadávání veřejných zakázek. Auta byla pořízena oslovením několika dodavatelů s obecnou poptávkou, nabídky byly posouzeny a byl vybrán nejlevnější dodavatel. V důsledku toho se nám podařilo pořídit vozidla značky Škoda Superb, která byla rok stará s nájezdem 3-11 tisíc kilometrů. Tato vozidla sloužila ministerstvu zahraničních věcí a hodnota každého z nich přesahovala jeden milion korun. NSA jako neplátce DPH zaplatila konečnou cenu cca 630 tisíc korun, nechápu co je na tom nehospodárné," vysvětlil Hnilička s tím, že se v tomto duchu odvíjí většina nálezů veřejnoprávní kontroly.

Kontrolorům se ani nezdál nákup prémiových mobilů iPhone, notebooku Apple MacBook za 72 tisíc a iPadů s příslušenstvím za 45 tisíc korun. Část z nich NSA ještě ani nikomu nepřidělila. Kontrolní zpráva má konstatovat, že se NSA rozhodovala podle osobních preferencí konkrétní značky. NSA podle iRozhlasu tvrdí, že byly výrobky Apple zvoleny kvůli vyššímu zabezpečení.

Poměrně štědrá měla být NSA také ke svým zaměstnancům, s řadou z nich měla uzavřít nad rámec pracovních smluv ještě 84 dohod o provedení práce a dohod o pracovní činnosti, za což vyplatila bezmála čtyři miliony korun. Podle kontroly byly některé odměny vypláceny neoprávněně, protože NSA nevedla výkazy práce a nemohla tak doložit, co konkrétní zaměstnanec odvedl a kolik času to zabralo. I proti tomu se agentura ohradila s tím, že skutečný rozsah je schopna doložit.

Jednou z kritizovaných věcí je i samotné rozdělování dotací. Část povinnosti totiž měla NSA přenést na externího dodavatele. Soukromá firma má mít na starosti dotace, které se týkají programu Můj klub, v němž NSA vyplácí přes 1,5 miliardy malým klubům.

Související obsah

"K datu 8. 3. 2021 bylo z celkového počtu 6419 dosud hodnocených žádostí 5506 žádostí zpracovaných výhradně společností Moore Czech Republic s. r. o., 905 žádostí NSA a 8 žádostí v kombinaci," cituje iRozhlas závěry kontroly. Důvodem má být to, že agentura neměla dostatek lidí.

NSA již podala k výsledkům kontroly námitky, ministerstvo financí ale většinu z nich zamítlo, ve dvou případech bylo vyhověno, v třiceti případech byly námitky zamítnuty. Agentura teď musí přijmout opatření k nápravě a k zamezení toho, aby se vše opakovalo, o svém postupu musí informovat ministerstvo financí. Agentuře současně hrozí i pokuty.

"Nad rámec toho všeho bych jen chtěl připomenout, že NSA dokázala navzdory všem peripetiím při svém vzniku v době pandemie covid-19 navýšit dotace do sportu na 10,3 mld a zároveň urychlit vyplácení dotačních prostředků v rekordním čase. To vše díky enormnímu pracovnímu nasazení všech zaměstnanců NSA, kteří si uvědomovali, že doba je kritická a potřebujeme zachránit co nejvíce sportovních klubů a svazů," uzavřel Hnilička.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz