Koronavirus

ZMĚNY OD PONDĚLÍ! Nová pravidla pro školy, hotely, divadla i sport

Epidemie covidu-19 stále slábne a Česká republika je tak od pondělí zase o něco blíž normálu. Tentokrát se vlna rozvolnění dotkne hlavně škol, které budou moci fungovat bez rotací a i na teoretickou výuku. Otevřít budou moci ale také hotely, divadla či kina.

Pondělí s sebou tradičně přináší řadu změn v protiepidemických opatřeních. Tento týden se mění pravidla hlavně v oblastech školství, kultury či sportu. Novinky se ale týkají také testování a imunity po prodělaném covidu-19. 

Školy

Největší změny nastávají ve školství, které se vrací téměř k normálu. Druhé stupně základních škol a nižší ročníky víceletých gymnázií nově v celé České republice fungují bez rotací.

Do lavic se k teoretické výuce vrací také žáci středních škol. Dosud mohli chodit jen na praktickou výuku. "Teoretickou výuku mohou obnovit také vysoké školy, podmínkou jsou rozestupy 1,5 metru," uvedl ministr školství Robert Plaga (za ANO).

Změn se dočkaly i základní umělecké školy a střediska volného času. "Výuka v základních uměleckých školách bude od 24. května probíhat s testem bez omezení, bez testu pro nejvýše 10 žáků. Střediska volného času pak mohou mít 10 osob bez testu, s testem pak až 50 osob uvnitř, 100 venku," dodal ministr. 

Související obsah

Od pondělí také mohou děti ve školách používat šatny. Poslední výraznou změnou je, že žáci škol, které používají antigenní testy, je budou muset absolvovat už jen jednou za týden.

Kultura

Změny se dočkaly i kulturní akce. Venkovních akcí se od pondělí může účastnit až 1000 lidí, vnitřních až 500. Uvnitř ale může být obsazeno maximálně 50 % kapacity.

Otevřít by tak mohla například divadla a kina. Většina kin ale zřejmě neotevře, protože jsou nastavená pravidla pro ně moc přísná. Povolena nebude například konzumace jídla a nápojů v sále.

Ubytování 

Od pondělí otevřou také v plném režimu ubytovací služby, a to bez omezení kapacity. Personál hotelů a penzionů ale bude mít povinnost zkontrolovat, zda hosté mají potvrzení o očkování, testu nebo prodělaném covidu.

Související obsah

Sport

Ve vnitřních sportovištích bude moci nově být až 30 lidí. Dosud to bylo deset. Zvýší se také počet lidí ve skupině ze dvou na 12.

Testování

Už první dávka očkování vás nově pustí do práce nebo na zahrádky restaurací. Musí od ní ale uplynout alespoň 21 dní. Prodlužuje se také období po prodělání covidu-19, kdy se nemusíte testovat, a to z dosavadních 90 na 180 dní.

Související obsah

Vláda by se při rozvolňování měla řídit představenými balíčky pro návrat k normálnímu životu. Nyní je na řadě balíček číslo pět, který si klade za podmínku incidenci maximálně 50 nově nakažených na 100 tisíc obyvatel za posledních 7 dní. Podle tohoto balíčku by měly otevřít vnitřní prostory restaurací nebo bazény. 

Některá divadla i přes změnu pravidel plánují hrát jen pod širým nebem. Podívejte se, jak to bude vypadat:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz