Domácí

Poslanci schválili nový stavební zákon. Ten ale sklízí kritiku

Poslanci dali zelenou novému stavebnímu zákonu. Ten má podle ministerstva pro místní rozvoj zjednodušit a zrychlit výstavbu. Politici i odborníci ale bijí na poplach, že Sněmovnou prošel paskvil, kvůli kterému jsou v ohrožení evropské peníze. A jde navíc na ruku developerům.

Nový stavební zákon, který má podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO) stavebníkům garantovat, že ke stavbě budou potřebovat jen jedno razítko, prošel díky hlasům poslanců ANO, SPD a tří sociálních demokratů. Zákon odmítli komunisté. Těm vadilo, že prošel návrh, který ruší požadavek na přímé osvětlení a větrání u obytných místností.


"Česká státní stavební správa je ten krok správným směrem, protože zajistíme dodržování lhůt i odstranění fenoménu systémové podjatosti," řekla ministryně Dostálová. V plánu je i zřízení centrálního super úřadu.


"Vládní experiment na zřízení super stavebního úřadu bude stát Českou republiku podle odhadu ministerstva vnitra asi 20 miliard. Budou se stěhovat úředníci, budou se stěhovat kompetence," řekl Ivan Bartoš (Piráti).


"Rozhodně to nemá končit tím, že se lidé, kteří potřebují konzultaci, kteří potřebují řešit se stavebním úřadem své záměry, nedostanou ke konkrétnímu úředníkovi a nebudou mít šanci pobavit se s ním o tom," odal Martin Kupka (ODS).

Související obsah

S novým stavebním zákonem nesouhlasí ani Vojtěch Filip (KSČM). "To, co prošlo při hlasování, vrací naše stavební řízení, zejména pokud jde o byty a bytové prostory, do minulého, nebo předminulého století," doplnil.


"Odmítáme, aby lidé bydleli ve sklepích. Jsem ještě více zklamán z postoje tří sociálních demokratů, kteří také pro toto hlasovali a popřeli základní sociální principy. Ukázalo se, že tito jednotlivci byli silně přesvědčováni developery, aby zákon prosadili," doplnil za komunisty Leo Luzar (KSČM).


"Jsou tam věci, které tam být neměly. Jestliže se za obytnou prostoru začne považovat byt, který nemá přirozené větrání ani přímé světlo, tak to znamená, že je bez okna. To je návrat do středověku," popsal Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Návrh zákona teď bude putovat do Senátu, předpokládá se ale, že ho senátoři vrátí k přepracování.
 

ak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz