Domácí

Armáda stojí před nelehkým úkolem. Vybírá si ze tří prvotřídních tanků

Tři prvotřídní obrněné transportéry, na kterých se jen těžko hledají chyby. Tak hodnotí finalisty soutěže naši vojáci. Ministerstvo obrany stojí před úkolem, který mu mohou ostatní resorty jen závidět. Vybírá z variant, které jsou všechny velmi slušné. Rozhodovat tak budou nejspíš detaily.

Armáda předem nastavila dlouhý seznam parametrů, které musejí pěchotní obrněnce splnit. Například jedenáct sedaček, otočná věž s posádkou, dojezd 500 kilometrů na nádrž a pancíř který odolá projektilu ráže 25 milimetrů.

Vysoká ochrana vojáků je jedna z nejvyšších priorit, takže vozy musejí odolat třeba výbuchu desetikilové trhaviny. Kvůli tomu má řidič speciální sedačku.

Dvě stovky vojáků v 29 testech hledají sebemenší mouchy, protože u finalistů může rozhodnout i drobnost. Například zbraňové systémy. "Podmínkou je kanón ráže 30 mm a k tomu kulomet," říká vedoucí projektu Ctirad Gazda. 

Dva stroje mají na věži americký rychlopalný kanón. Stejný jako Pandur, takže armáda by mohla používat jednotnou munici. Němci vsadili na vlastní konstrukci a jejich kanón používá odlišné nábojové pásy. Logistický problém ale vyvažují inovacemi.

Související obsah

"Vepředu na úsťové brzdě je zařízení, které munici naprogramuje," vysvětluje zástupce výrobce vozidla Benjamin Ondra. Výsledkem je chytrá střela, která se v přesné vzdálenosti aktivuje a na cíl dopadnou malé střepiny. S takovým projektilem se dá proniknout přes několik zdí a velmi efektivně likviduje pěchotu i drony.

Právě ochrana před drony je velkým tématem bojiště 21. století a do hry se tak dostávají i parametry, jako je náměr zbraní. Lidově řečeno, jak moc dokáže vozidlo zvednout kanón k nebi.

V tomto ohledu vyniká izraelská věž, která zvládne úhel 60 stupňů – zbylí dva konkurenti jen 45. Podle armády všechny vozy splnily minimální požadované parametry. Testování má skončit začátkem června.

Kateřina Sejková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz