Domácí

Na Česko se žene vlna žalob! Zavření vleků a lanovek bylo nezákonné

Na Česko se žene vlna žalob! Zavření vleků a lanovek bylo nezákonné
Zdroj: Profimedia

Opatření týkající se provozu lyžařských vleků a lanových drah bylo nezákonné. Rozhodl tak Nejvyšší správní soud. Provozovatelé ale museli mít v zimě zavřeno, je tak pravděpodobné, že na Česko budou směřovat další žaloby za to, že jim ušel zisk.

Poté, co u Nejvyššího správního soudu neobstálo mimořádné opatření, které zakazuje přítomnost veřejnosti v provozovnách stravovacích zařízení, hernách a kasinech, a také opatření k ochranným prostředkům dýchacích cest, přišla další rána.

NSS uvedl, že opatření týkající se provozu lyžařských vleků a lanových drah bylo nezákonné. Provozovatelé ale celou sezónu marně čekali na rozvolnění.

"Ministerstvo zdravotnictví přímo k omezení provozu lyžařských vleků a lanových drah prostřednictvím zákazu přítomnosti veřejnosti poskytlo odůvodnění v rozsahu jedné věty, které ani vzdáleně neobjasňuje, proč byl tímto způsobem regulován jen tento typ dopravy a žádný jiný. Ministerstvo zdravotnictví také neuvedlo žádné argumenty pro zdůvodnění nezbytnosti zvolené regulace. Nejvyšší správní soud netvrdí, že žádné takové argumenty neexistují. Není však jeho úkolem tyto argumenty za odpůrce hledat či domýšlet," popsala soudkyně NSS Jitka Zavřelová.

Na NSS se obrátila společnost SKIAREAL ČHS, s. r. o., která provozuje lyžařské středisko s lanovkou a vleky v Jeseníkách. Mimořádné opatření bylo platné od 26. 4. 2021 do 3. 5. 2021, následně bylo zrušeno novým opatřením, z toho důvodu NSS mohl pouze vyjádřit nezákonnost.

Související obsah

Ministerstvo podle soudu náležitě neodůvodnilo konkrétní míru rizika spojeného s nařizovanou regulací ani se nezabývalo požadavkem její nezbytnosti.

NSS se bude tímto opatřením i nadále zabývat, protože toto mimořádné opatření, které zahrnuje celou škálu rozličných omezení, bylo napadeno v různém rozsahu několika dalšími navrhovateli. A je velmi pravděpodobné, že žalob na stát bude nyní kvůli ušlým ziskům jen přibývat.

V souvislosti s otevřením vnitřních prostor zahrádek se hovořilo až o 14. červnu. Situace v Česku se ale výrazně zlepšila, vláda po rozhodnutí NSS informovala v pátek o tom, že se restaurace i diskotéky otevřou už od pondělí 31. května. Více o pondělním rozvolnění se dočtete ZDE.

Organizace Chcípl Pes - Otevřeme Česko již oznámila, že bude v souvislosti s rozhodnutím NSS příští týden podávat dalších 15 žalob, 30 jich podala tento týden. Týkat se mají ministerstva zdravotnictví.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz