Koronavirus

EMA schválila očkování mladistvých, vakcínu dostanou děti od 12 let

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) schválila v pátek očkování mladistvých. Vakcínu od společnosti Pfizer/BioNTech mohou dostat děti ve věku od 12 do 15 let. Očkovat by se tak mohly i děti v České republice.

Rozhodnutí Evropské lékové agentury o povolení očkovat děti starší 12 let vakcínou od firem Pfizer/BioNTech oznámila agentura v pátek na tiskové konferenci. Vakcínu Comirnaty EMA začala posuzovat už začátkem května.

V Česku by se tak brzy mohly začít očkovat i děti. Ministerstvo zdravotnictví už totiž dříve informovalo, že se rozhodne, až podle výsledků evropské agentury. K očkování dětí od 12 let se přiklání řada odborníků. "Určitě je očkování dětí na místě. Rodiče jsou k tomu ale zatím obezřetní," řekl ve čtvrteční Snídani s Novou předseda Sdružení praktických lékařů ČR Petr Šonka. V současné době se ale očkuje teprve věková skupina 30 let a starší.

Vakcinace by měla u mladistvých probíhat stejným způsobem jako u starších. To znamená, že dvěma dávkami v rozmezí alespoň tří týdnů.

Související obsah

Vláda počítá s tím, že by se do očkování tak mohli zapojit i praktičtí lékaři pro děti a dorost. "Počítáme se zapojením praktických lékařů pro děti a dorost, kteří mají zkrátka kontakt s tím svým dětským pacientem a s jeho rodinou, s jeho rodiči," řekl na čtvrteční tiskové konferenci ministr zdravotnictví Vojtěch.

Očkování dětí záleží na dostupnosti vhodných vakcín. Vedle látky Comirnaty od firem Pfizer/BioNTech pracuje na schválení dětské vakcíny také Moderna. Ta chce o schválení požádat koncem června.


Ve středu a ve čtvrtek padl rekord v počtu očkovaných proti nemoci covid-19. Podívejte se na reportáž televize Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Policisté v Torontu zastřelili muže, který byl spatřen s puškou poblíž základní školy

Policisté v Torontu během zákroku zastřelili ve čtvrtek muže, který se pohyboval s puškou poblíž základní školy v oblasti Scarborough Port Union, informuje The Guardian. Svědci řekli místním médiím, že slyšeli tři výstřely a pak viděli, jak se policie pokouší muže ve věku kolem 20 let oživit. "Policie byla konfrontována jednotlivcem a kvůli okolnostem, které následovaly, jsou nyní předmětem vyšetřování SIU (Zvláštní vyšetřovací jednotka), mám zakázáno dále diskutovat o tom, co se stalo," řekl šéf torontské policie James Ramer. Několik škol v bezprostřední blízkosti incidentu bylo uzavřeno.

Krátká zpráva

USA se chystají poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu

Bidenova administrativa se chystá poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu M270 MLRS a pohyblivý raketový systém HIMARS. Tyto zbraňové systémy mohou odpalovat rakety mnohem dále než kterýkoli ze systémů, které Ukrajina již má, což by mohlo být v boji s ruskými okupanty převratnou změnou. USA se přiklání k vyslání systémů jako součásti většího balíčku vojenské a bezpečnostní pomoci Ukrajině, který by podle CNN mohl být oznámen již příští týden.

Píše se na Deník.cz