Koronavirus

EMA schválila očkování mladistvých, vakcínu dostanou děti od 12 let

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) schválila v pátek očkování mladistvých. Vakcínu od společnosti Pfizer/BioNTech mohou dostat děti ve věku od 12 do 15 let. Očkovat by se tak mohly i děti v České republice.

Rozhodnutí Evropské lékové agentury o povolení očkovat děti starší 12 let vakcínou od firem Pfizer/BioNTech oznámila agentura v pátek na tiskové konferenci. Vakcínu Comirnaty EMA začala posuzovat už začátkem května.

V Česku by se tak brzy mohly začít očkovat i děti. Ministerstvo zdravotnictví už totiž dříve informovalo, že se rozhodne, až podle výsledků evropské agentury. K očkování dětí od 12 let se přiklání řada odborníků. "Určitě je očkování dětí na místě. Rodiče jsou k tomu ale zatím obezřetní," řekl ve čtvrteční Snídani s Novou předseda Sdružení praktických lékařů ČR Petr Šonka. V současné době se ale očkuje teprve věková skupina 30 let a starší.

Vakcinace by měla u mladistvých probíhat stejným způsobem jako u starších. To znamená, že dvěma dávkami v rozmezí alespoň tří týdnů.

Související obsah

Vláda počítá s tím, že by se do očkování tak mohli zapojit i praktičtí lékaři pro děti a dorost. "Počítáme se zapojením praktických lékařů pro děti a dorost, kteří mají zkrátka kontakt s tím svým dětským pacientem a s jeho rodinou, s jeho rodiči," řekl na čtvrteční tiskové konferenci ministr zdravotnictví Vojtěch.

Očkování dětí záleží na dostupnosti vhodných vakcín. Vedle látky Comirnaty od firem Pfizer/BioNTech pracuje na schválení dětské vakcíny také Moderna. Ta chce o schválení požádat koncem června.


Ve středu a ve čtvrtek padl rekord v počtu očkovaných proti nemoci covid-19. Podívejte se na reportáž televize Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Krátká zpráva

Kauza Čapí hnízdo míří znovu ke státnímu zástupci

Pražští kriminalisté doplnili spis v kauze "Čapí hnízdo". Policistům na konci srpna totiž státní zástupce vrátil případ k došetření. "V pondělí jsme předali spisový materiál na Městské státní zastupitelství v Praze," informovali na twitteru kriminalisté. Výslech mimo jiné absolvoval například premiérův syn Andrej Babiš mladší.

Krátká zpráva

USA uvolní zákaz cestování občanům z EU a Velké Británie

Spojené státy americké uvolní od listopadu zákaz cestování do země občanům z Evropské unie a Velké Británie. Uvolnění se však bude týkat pouze plně očkovaných cestujících, informují Financial Times.

Píše se na Deník.cz