Koronavirus

WHO: Pandemie neskončí, dokud neproočkujeme 70 procent Evropy

WHO: Pandemie neskončí, dokud neproočkujeme 70 procent Evropy
Zdroj: Profimedia

Evropa nemá stále v boji s koronavirem vyhráno. Podle odborníka ze Světové zdravotnické organizace (WHO) je potřeba proočkovat 70 procent populace.

Podle regionálního ředitele Světové zdravotnické organizace Hanse Kluga pandemie koronaviru v Evropě neskončí, dokud nebude naočkovaných nejméně 70 procent populace. "Pandemie skončí až když dosáhneme minimálně 70procentní proočkovanosti," uvedl Kluge pro agenturu AFP.


Šéf WHO pro Evropu se v současné době obává především mutací, které se v posledních měsících objevily. Vrásky na čele pak způsobuje především mutace indická, která je vysoce nakažlivá. "Víme například, že indická mutace je přenosnější než ta britská, která je zase přenosnější než původní vir," dodal Kluge.

Související obsah


Ačkoliv jsou odborníci obezřetní, tak většina zemí v Evropě už pomalu přistupuje k postupnému rozvolňování. Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) navíc schválila v pátek očkování mladistvých. Vakcínu od společnosti Pfizer/BioNTech mohou dostat děti ve věku od 12 do 15 let.


Mutace trápí ale i Česko. V Polevsku u České Lípy, kde se rozšířila zatím neznámá mutace koronaviru, ve čtvrtek hygienici otestovali všechny děti z místní školy. Vyloučeny už jsou britská a jihoafrická mutace. Pracuje se tak s variantou, že by mohlo jít o indickou nebo kalifornskou mutaci. Ta se rozšířila i do okolních vesnic.

Související obsah


Před několika dny navíc vědci objevili dosud neznámý koronavirus. Podle dosavadních zjištění se pravděpodobně přenesl na lidi ze psů před čtyřmi lety v Malajsii. Pacienti, od nichž epidemiologové získali vzorky viru, tehdy trpěli podobnými příznaky jako při zápalu plic.

Snazší cestování s covid pasy? Realita nakonec možná bude úplně jiná. Podívejte se na reportáž televize Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Krátká zpráva

Hvězdný herec z Harryho Pottera zkolaboval při golfu

Anglický herec Tom Felton (34), hvězdný představitel rivala hlavního hrdiny z filmů o Harry Potterovi Draca Malfoye, zkolaboval při golfovém utkání celebrit ve Spojených státech. Ze hřiště ho musela odvézt záchranka. O zdravotním stavu herce a vášnivého golfisty nejsou k dispozici bližší informace.

Krátká zpráva

Chlapec v Nizozemsku vyhrál soud, může se očkovat proti covidu

Dvanáctiletý chlapec se v Nizozemsku obrátil na soud, protože mu otec zakázal očkování proti covidu-19. Kluk o vakcínu moc stál, aby se mohl vídat s nemocnou babičkou a neohrozil ji. V zemi je možné očkování od 12 let se souhlasem obou rodičů. Soudce se přiklonil na stranu chlapce, jehož rodiče jsou rozvedení.

Píše se na Deník.cz