Zahraničí

Maddie zabili její rodiče, obvinil je detektiv. Zdrcující reakce soudu

Maddie zabili její rodiče, obvinil je detektiv. Zdrcující reakce soudu
Zdroj: Profimedia

Maddie nikdo neunesl, ale na dovolené ji omylem zabili její rodiče. Se šokujícím tvrzením přišel už v roce 2008 portugalský detektiv Goncalo Amaral. Kate a Gerry McCannovi se okamžitě obrátili na soud, ten se ale postavil na Amaralovu stranu. Manželé museli zaplatit přes milion korun, jejich poslední nadějí je teď Evropský soud pro lidská práva (ESLP).

Začátkem května uplynulo 14 let od záhadného zmizení tehdy tříleté Maddie McCannové z bungalovu v portugalském letovisku Praia da Luz. Její rodiče přitom netrpí pouze kvůli tomu, že nevědí, co se s dcerou stalo. Souběžně s tím bojují i s detektivem Goncalem Amaralem, který případ v počátcích vedl.

Když jeho role ve vyšetřování po roce skončila, napsal knihu, v níž Kate a Gerryho McCannovi obvinil ze smrti Maddie. Podle něj ji omylem zabili, jejího těla se zbavili a nešťastnou nehodu pak zamaskovali příběhem o únosu.

Manželé jeho tvrzení rezolutně odmítají a hned po vydání knihy se začali bránit u soudu. Amarala zažalovali za pomluvu a v roce 2015 vyhráli, jenže bývalý policista se odvolal a druhý soud se postavil na jeho stranu.

Související obsah

Nemusel tak zaplatit 13 milionů korun, které po něm McCannovi jako odškodné požadovali. Jako diví naopak platili rodiče Maddie. Jak zjistil britský portál Daily Mail, za Amaralovy soudní výlohy dali přes milion korun. Soud navíc ani jasně neřekl, že by jeho tvrzení bylo lživé. 

Poslední naděje je ve Štrasburku

Spor ale ještě není u konce. McCannovi se obrátili na Evropský soud pro lidská práva a už několik měsíců čekají na začátek projednávání. Zatím jim pouze přišla výzva, aby se s Amaralem pokusili vyrovnat mimosoudně. O tom ale nechtějí ani slyšet. U štrasburského soudu na něm chtějí vysoudit tentokrát už 23 milionů. "Nejde jim o peníze, chtějí jen zastavit šíření nechutných lží," řekl zmíněnému listu rodinný přítel.

Portugalští a britští vyšetřovatelé byli dlouho v koncích a v případu zmizení Maddie se neměli čeho chytit, loni se do něj ale vložili němečtí kriminalisté. Za hlavního podezřelého pokládají usvědčeného pedofila Christiana Bruecknera. Podle prokuratury dívku zavraždil. Usvědčit se ho zatím nepodařilo, je ale ve vězení za jiné delikty.

Související obsah

McCannovi německé verzi o tom, že je Maddie už po smrti, nevěří. Ani po tak dlouhé době se nevzdali naděje, že dceru jednoho dne znovu uvidí. Zem se po ní slehla 3. května 2007. Kate a Gerry odešli na večeři, a když se vrátili, Maddie byla pryč.

Podívejte se na reportáž TV Nova o vyšetřování kauzy Maddie:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Rusko podle Britů plánuje dosadit do čela Ukrajiny “svého“ politika

Britské ministerstvo zahraničí zveřejnilo informaci, že ruský prezident Vladimír Putin plánuje spiknutí s cílem dosadit do čela Ukrajiny “svého“ tedy prokremelského politika. Velmi neobvyklé je, že uvedlo i jeho jméno. Má jím být Jevgenij Murajev, majitel médií a někdejší poslanec ukrajinského parlamentu, který se již dříve vyslovil pro ruskou anexi Krymu.

Píše se na Deník.cz