Koronavirus

Země uvolňují hranice, pravidla pro vstup a návrat se mění. PŘEHLED

Okolní státy postupně uvolňují přísná pravidla. Od pondělí 31. května se rozvolňuje také na česko-slovenských hranicích. Bez testu i povinné karantény mohou k našim východním sousedům cestovat naočkovaní a ti, kteří v uplynulých 180 dnech prodělali covid-19. Ostatní musejí mít stále negativní test. A k návratu do Česka ze sedmi sousedních zemí bude stačit první dávka očkování.

Léto se blíží a velké množství Čechů zamíří nejenom do Chorvatska, ale i na Slovensko. Ať už na návštěvu příbuzných, anebo na dovolenou. Od pondělí 31. května bude cesta jednodušší.

Lidé s uzavřeným očkováním si mohou k našim východním sousedům zajet bez omezení. Jedinou povinností je vyplnit příjezdový formulář. Od druhé dávky musí ale uplynout 14 dní, v případě jednodávkové vakcíny 28 dní.

Stejná pravidla začnou od pondělí platit i pro ty, kteří v posledních 180 dnech prodělali onemocnění covid-19. V obou případech bude nutné se prokázat příslušnými doklady, tedy certifikátem o očkování nebo lékařským potvrzením. Test a karanténa se ruší i pro všechny mladší 18 let.

Související obsah

Snazší bude i návrat ze Slovenska do Česka. Přestože na semaforu zůstává mezi zeměmi s vysokým rizikem nákazy, povinnost mít negativní test už před odjezdem a nechat si udělat další po příjezdu ruší už první dávka očkování, od níž uplynuly tři týdny. To vzhledem k tomu, že Slovensko vyžaduje uzavřené očkování, využijí ti, kteří si nechali vakcínu aplikovat v zahraničí.

Jednodušší návrat ze sedmi zemí

Výjimku mají i lidé ve 180 dnech po covidu. Nezbytné je vyplnit příjezdový formulář. V platnosti zůstávají všechny dosavadní výjimky pro řidiče mezinárodní dopravy nebo studenty. Do karantény nemusejí ani lidé, kteří jedou na svatbu či pohřeb, negativní test ale předložit musejí.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v pátek oznámil, že stejný režim bude platit i pro návrat z Rakouska, Německa, Maďarska, Polska, Chorvatska a Slovinska. Naočkovaní ale musejí první dávku dostat v některé z těchto zemí kromě Maďarska, kde používají i ruský Sputnik V neschválený Evropskou lékovou agenturou (EMA). A kdybyste se nechali naočkovat třeba ve Francii, zmírněná pravidla pro vás také neplatí.

Související obsah

S jednou dávkou nebo 180 dny po nemoci se dostanete kromě Slovenska třeba i do Rakouska a Maďarska, Německo ale stejně jako Bratislava vyžaduje obě dávky a patřičný odstup od aplikace. 

Od 31. května se zároveň mění český cestovatelský semafor. "Od 31. května se do červené kategorie zemí přesune Kypr, Litva a Švédsko. Do oranžové se zařadí Rakousko, Bulharsko, Maďarsko, Itálie a Polsko. V zelené bude nově Malta," informovalo ministerstvo zahraničí.

Cestování by v průběhu června a července měly usnadnit takzvané covidové pasy. Přesný termín, kdy začnou fungovat, je zatím neznámý.

Podívejte se na reportáž TV Nova o cestování po první dávce:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz