Koronavirus

Covid vyvinuli čínští vědci, po úniku to svedli na netopýry, tvrdí studie

Covid vyvinuli čínští vědci, po úniku to svedli na netopýry, tvrdí studie
Ilustrační snímek Zdroj: Profimedia

Nemoc covid-19, která má na svědomí přes tři a půl milionu mrtvých, měli vyvinout v laboratoři v čínském Wu-chanu. Tvrdí to dvojice vědců, která se chystá předložit důkazy v nové studii. Číňané podle nich uměle vytvářeli silnější viry a zkoumali, jak na ně lidé zareagují.

Britský profesor Angus Dalgleish a norský vědec Birger Sorensen mají o původu koronaviru, s jehož pandemií svět bojuje už přes rok, jasno. Prý vznikl a poté i unikl z laboratoře v čínském Wu-chanu, kde se loni také potvrdily první případy nákazy.

Jejich studie má teprve vyjít ve vědeckém časopise QRB Review, který vydává Cambridgeská univerzita, portál Daily Mail ji ale získal předem.

Teorie o umělém původu viru, který způsobuje onemocnění covid-19, existuje už od samého začátku pandemie. Dosud ji ale nikdo spolehlivě nepotvrdil. Dalgleish a Sorensen tvrdí, že Číňané v laboratoři vytvářeli silnější viry a zkoumali, jak se s nimi lidské tělo dokáže popsovat. Ten, který později získal označení SARS-CoV-2, jim měl ale kvůli nedbalosti zaměstnanců uniknout ven.

Související obsah

Že se verze o vzniku koronaviru v laboratoři nebere jako fakt, vědci připisují úspěšné snaze svých čínských kolegů jeho umělý původ zamaskovat. Prý po úniku změnili jeho strukturu tak, aby vše ukazovalo na netopýry. Dalgleish a Sorensen na to ale podle svých slov důkladným rozborem přišli.

WHO si trvá na netopýrech

Vědecká obec se dvojici vysmívá, oba si ale za svými tvrzeními stojí. A prohlásili, že jakmile jejich studii zveřejní, nikdo už nebude mít pochyb.

Na kontrole ve wuchanské laboratoři, kterou Čína dlouho oddalovala, už byla speciální mise Světové zdravotnické organizace (WHO). Ta po ní konstatovala, že na vyvinutí koronaviru člověkem nic neukazuje. Podle závěrů návštěvy ho na lidi s největší pravděpodobností přeneslo nějaké divoké zvíře, jež se předtím nakazilo od netopýra.

Související obsah

Na důkladnější prošetření podmínek v laboratoři ve Wu-chanu tlačí Spojené státy a Velká Británie. WHO vyzvaly k dalším kontrolám. Americký prezident Joe Biden tento týden zopakoval, že svět musí dostat odpovědi. Tamější tajné služby pracují s několika verzemi, včetně té o nehodě a úniku z čínské laboratoře.

Čína odmítala poskytnout data Světové zdravotnické organizaci. Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz