Domácí

Velké rozvolnění je tady! Co se otevře a jaká opatření dál platí? PŘEHLED

Velké rozvolnění je tady! Co se otevře a jaká opatření dál platí? PŘEHLED
Zdroj: Profimedia

I když to vláda původně neměla v plánu, v pondělí odstartovalo velké rozvolnění restriktivních opatření. Otevřely se bazény, kasina, bary či vnitřní prostory restaurací. Co vše je nově otevřené a jaká opatření dál platí, zjistíte v následujícím přehledu.

Restaurace, hospody a další stravovací zařízení

Lidé už se nemusí klepat zimou na zahrádce, na oběd či kávu mohou konečně zajít dovnitř podniku. Při vstupu do vnitřních prostor restaurace však na sobě musí mít respirátor či nanoroušku. Mezi zákazníky musí být rozestupy minimálně 1,5 metru, pokud tedy nesedí u jednoho stolu.

U jednoho stolu mohou sedět maximálně čtyři lidé, výjimka platí pro ty, kteří sdílejí jednu domácnost. I pětičlenná rodina se tak bez obav může navečeřet v restauraci. Pokud je stůl pro 10 a více lidí, pak u něj může sedět i více lidí, ale mezi skupinami po čtyřech zákaznících musí být rozestupy minimálně 1,5 metru. V podniku se nesmí tančit a je zakázána také živá hudba.

Zákazníci se musí na místě prokázat negativním testem na koronavirus, povolené jsou samotesty a potvrzení od zaměstnavatele, že tento test podstoupili nejdéle před 72 hodinami a vyšel jim negativně.

Související obsah

Děti do 6 let mají výjimku. Starším stačí čestné prohlášení (buď své, či od zákonného zástupce) o tom, že ve škole nejdéle před 72 hodinami podstoupily test s negativním výsledkem.

Bazény, sauny a wellness

Od pondělí se otevírají jak plavecké bazény, tak koupelové, bazény pro kojence a batolata, a také brouzdaliště. Platí však ta samá podmínka jako pro obchody, a to omezení kapacity návštěvníků podle vzorce jedna osoba na 15 metrů čtverečních.

Návštěvníci musí dodržovat dvoumetrové rozestupy (s výjimkou členů domácnosti) a nesmí mít příznaky covidu. Podmínkou je negativní PCR (starý maximálně týden) nebo antigenní test (max. tři dny starý) provedený zdravotnickým pracovníkem, doklad o prodělání nemoci v posledním půlroce nebo očkování. To musí být buď ukončené, anebo od první dávky musí uplynout 22 dní.

Respirátor či roušku na sobě musí mít návštěvník v šatně, vstupní hale či odpočívárně, ve vodě nikoliv. V saunách, solných jeskyních a wellness centrech platí ta samá opatření, co se týká ochranných pomůcek, rozestupů a podmínek pro vstup.

Související obsah

Povolená je kapacita 30 % maximálního počtu návštěvníků. Ministerstvo zdravotnictví zároveň stanovilo minimální teplotu provozování sauny, a to 80 °C.

Sportoviště

Vláda umožnila otevření vnitřních prostor tělocvičen, hřišť, kluzišť, bowlingových heren, kurtů, fitness center, posiloven, tanečních studií a dalších sportovišť, kde může být opět pouze jeden člověk na 15 metrů čtverečních. Dodržovat musí dvoumetrové rozestupy.

Podmínkou pro vstup je negativní PCR (ne starší než 7 dní) nebo antigenní test (ne starší než tři dny) provedený zdravotníkem, očkování nebo prodělaný covid.

Kluby, bary a diskotéky

Pondělní vlna rozvolnění přináší dobrou zprávu i pro ty, kteří si rádi vyrazí večer někam popít. Na drink si mohou zajít do barů a klubů, otevřou se i diskotéky. U drinků to ale zároveň skončí, protože tančit je prozatím v podnicích zakázáno. Totéž platí pro živou hudbu.

Související obsah

U jednoho stolu mohou sedět maximálně čtyři lidé, mezi stoly musí být rozestupy minimálně 1,5 metru. Zákazníci jsou povinni na sobě mít respirátor či roušku, a to "po celou dobou přítomnosti v prostorách provozovny", jak stanovuje opatření ministerstva zdravotnictví.

Podmínky pro vstup (negativní test/očkování/prodělaný covid) jsou stejné jako u bazénů či posiloven.

Herny a kasina

Nově mohou otevřít i herny a kasina za podmínek, které platí u klubů a diskoték. Tzn. pro vstup je podmínkou negativní PCR či antigenní test provedený zdravotníkem, potvrzení o očkování či prodělání onemocnění covid-19.

Související obsah

Zákazník musí mít nasazený respirátor nebo roušku po celou dobu svého pobytu v podniku, zakázána je živá hudba a tanec. Povolená kapacita je podmíněná jedním člověkem na 15 metrů čtverečních, zákazníci musí dodržovat dvoumetrové rozestupy.

Co je stále zakázáno?

Uzavřené zůstávají nadále například dětské koutky v nákupních centrech. V kině či divadle se nesmí jíst a pít, film si tak diváci musí užít bez popcornu. To samé platí pro sportovní utkání.

Epidemiolog Roman Prymula řekl, jaké může mít rychlé rozvolňování následky:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz