Domácí

Zdravotníci dostanou vouchery do lázní. Sami si vyberou, kam pojedou

Poukázky na lázně pro zdravotníky, kteří je od státu dostanou jako poděkování za práci při covidové pandemii, nepůjdou přes program ministerstva pro místní rozvoj. Lázně by totiž nemusely zdravotníky kvůli nastaveným limitům přijmout. Vouchery proto bude mít na starosti ministerstvo zdravotnictví, které je bude rozdělovat přes nemocnice. Systém to prý zjednoduší a zdravotníci si budou moci vybrat lázně, které chtějí a ne ty, které budou mít volno.

Více než rok se zdravotníci starají o pacienty s covidem. Oblékají neprodyšné ochranné oděvy, aby se v nemocnicích mohli starat o všechny, kteří kvůli covidu skončili na nemocničním lůžku. Za to jim chce vláda poděkovat. Přichystala poukázky do lázní v hodnotě osm tisíc korun.

"Nárok na poukazy bude mít zhruba 120 tisíc zdravotníků. Jde o lékaře, zdravotní sestry, ošetřovatele, sanitáře anebo fyzioterapeuty. Program je naplánován pro tento rok a uvažujeme, že by mohl pokračovat i v příštím roce. S lázněmi budeme jednat," uvedla mluvčí ministerstva zdravotnictví Jana Schillerová. 

V případě malých lázní ale mohou zdravotníci narazit na problém spojený s naplňující se kapacitou. Ještě v týdnu to navíc vypadalo, že zdravotníci poukázky neuplatní ani ve středních a velkých lázních, jako jsou Luhačovice nebo Františkovy lázně.

Související obsah

Některé komplexy totiž přestaly přijímat státní vouchery. Kvůli evropským pravidlům a nastaveným limitům by jim je všechny stát neproplatil. Teď se ale zdá, že se budou moci zdravotníci z náročné práce rehabilitovat podle vlastního přání i ve velkých lázních.

Podobně jako finanční odměny dostanou zdravotníci poukázky prostřednictvím nemocnic. "Ministerstvo pošle nemocnicím na jejich účty přesně propočtené prostředky, kterými potom budou nemocnice pobyty hradit, a tak se vlastně vyhnou tomu limitování těch podpor pro jednotlivé lázně," vysvětluje prezident Svazu léčebných lázní Eduard Bláha.

Související obsah

"Zdravotníci by měli mít možnost si vybrat, do kterých lázeňských léčebných zařízení pojedou, což tento způsob umožní," uvedl náměstek pro řízení sekce regionální rozvoje a cestovního ruchu David Koppitz.

"Určitě ho využiju, jsem za něj moc ráda. Po tomhle období si moc ráda odpočinu," raduje se zdravotnice Sylva. Zdravotníci by mohli poukázky čerpat už od července.

Kateřina Sejková, TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz