Domácí

Poslanci chtějí zpřísnit tresty za sexuální násilí. Kvůli Feriho kauze

Podle části poslanců by se u nás měly zpřísnit tresty za sexuální násilí a nově vymezit pojem znásilnění. Hlasy potřebné ke svolání mimořádné schůze už zákonodárci dali dohromady. Reagují tak na kauzu kolem Dominika Feriho, kterého několik dívek obvinilo z násilí. Feri rezignoval na poslanecký mandát, místo na kandidátce i členství v TOP 09. S novináři ani v neděli mluvit nechtěl.

Obvinění dívek zveřejněná v médiích na adresu Dominika Feriho ve Sněmovně vyvolala velkou debatu, zda neprosadit, aby se sex bez souhlasu jedné ze stran, považoval za znásilnění.

"Mělo by být jasné, jak je napsaný zákon, že ten verbální nesouhlas stačí," uvedla poslankyně Olga Richterová (Piráti). "Definice znásilnění v trestním zákoníku v současné době předpokládá, že oběť se brání, ale tuto definici je možné změnit po vzoru některých jiných zemí, kde stačí nesouhlas," myslí si Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).

"Já jsem před 10 lety jako ministr spravedlnosti zpřísnil tresty za znásilnění. Ta úprava je 10 let stará, tedy je určitě na místě se bavit o tom, zda tu úpravu ještě lépe neupřesnit," prohlásil exministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09).

Související obsah

Někteří poslanci se obávají, aby případné změny nevedly třeba až k tomu, že si manželé před souloží budou navzájem vyplňovat souhlas o dobrovolnosti. O nutnosti měnit zákon pochybuje i ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO).

Benešová je proti zpřísnění

"Jeden mediálně propíraný případ nebývá většinou důvodem pro případné zpřísnění definice sexuálního napadení. Platný trestní zákoník má plně vyhovující a dostatečná vyjádření skutkových podstat sexuálních deliktů, včetně výše trestních sazeb. K této aktivitě jsem proto spíše skeptická," uvedla šéfka resortu.

Mimořádná schůze, která by se věnovala zákonu, který poslanci mezi sebou přezdívají lex Feri, by mohla být svolána už na pátek.

Související obsah

Dominika Feriho televize Nova v neděli znovu žádala, aby se ke kauze vyjádřil. Opět marně.

Feri prý nekomunikuje ani s kolegy

S většinou kolegů z poslaneckého klubu TOP 09 údajně nekomunikuje a předpokládají, že si už i v tichosti sbalil.

Poslankyně nebo poslanec se do budovy Sněmovny dostane v kteroukoliv denní i noční dobu. Podle kolegů Dominika Feriho je velice pravděpodobné, že si své věci z poslanecké kanceláře odnesl už během tohoto víkendu.

Související obsah

"Myslím, že ano, přes víkend. On tam měl hodně právnických knih. Fakt hodně. V úterý už tam bude paní poslankyně Sommerová," řekl Vlastimil Válek (TOP 09).

Koalice SPOLU pozastavila i webové stránky kampaně pro mladé, které byl tváří. Kdo Feriho nahradí na kandidátce, rozhodne výkonný výbor TOP 09, který se sejde druhý týden v červnu.

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz