Domácí

Do Česka míří přes 100 tisíc dávek vakcín proti covidu. Jde o dar Srbska

Do Česka míří přes 100 tisíc dávek vakcín proti covidu. Jde o dar Srbska
Zdroj: Lubomír Metnar

České vojenské letadlo vyzvedlo v pondělí před polednem v Bělehradě přes 100 tisíc dávek vakcín společností Pfizer/BioNTech. Ještě téhož dne odpoledne dorazil letoun i s nákladem do Česka. Jedná se o dar, který Srbsko nabídlo České republice.

"Naše vojenské letadlo v Bělehradě právě vyzvedlo 100 620 dávek vakcín Pfizer, které nám daruje Srbsko. Rekordně rychlá akce,“ napsal na svém twitteru v pondělí před polednem předseda vlády Andrej Babiš (ANO).

Letoun i s nákladem dorazil do Česka v pondělí odpoledne. "Úkol úspěšně splněn. Letoun CASA z kbelské letecké základny převezl z Bělehradu do Prahy dar v podobě 100 tisíc dávek vakcíny Pfizer," informoval na twitteru ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) před 16. hodinou.


Vakcíny podle premiéra dostane Všeobecná fakultní nemocnice v Praze a po povolení Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) poputují také do pražského velkokapacitního očkovacího centra O2 universum. "Za 12 dní jsme dotáhli darovací proces, včetně povolení Pfizeru,“ raduje se Babiš.

Před více než týdnem se premiér Babiš sešel se srbským prezidentem Aleksandarem Vučićem v Kramářově vile v Praze. Právě tehdy srbská hlava státu nabídla Česku vakcíny jako dar. Mimo jiné mezi čtyřma očima řešili ekonomickou spolupráci a politické spojení západních zemí s regiony Balkánu.

 

Související obsah


"Srbský prezident Aleksandar Vučić mi na našem společném jednání na čtyři oči nabídnul neuvěřitelný dar. Sto tisíc dávek vakcíny Pfizer/BioNTech, které je nám Srbsko připravené darovat a my tak budeme moct ještě zrychlit očkování. Velmi si té nabídky vážím,“ informoval v polovině května Babiš na sociálních sítích.


Celkem bylo v České republice podáno přes 5,2 milionů dávek vakcín, dvěma dávkami naočkovali lékaři více než 1,4 milionu lidí. Nejvíce se u nás očkuje právě vakcínou společností Pfizer/BioNTech.

Očkování se má postupně přesouvat k praktickým lékařům. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz