Zahraničí

Británie čelí nastupující třetí vlně covidu. Experty děsí indická mutace

Velká Británie je podle epidemiologů na začátku třetí vlny koronaviru. V ostrovním království se šíří nakažlivější a nebezpečnější indická mutace. Experti proto varují před rozvolněním i navzdory velkému proočkování obyvatel. Německo a Francie už reagovaly zpřísněním pravidel pro cestování z Britských ostrovů.

Velká Británie patří z hlediska očkování mezi premianty. První dávku má za sebou necelých 40 milionů lidí, tedy asi tři čtvrtiny dospělých Britů. Země se díky tomu řadí mezi nejproočkovanější státy světa. Nově otevřela i obrovské vakcinační centrum na stadionu Twickenham v jihozápadním Londýně. Co když ale vakcinace proti nové variantě nebude stačit?


Indická mutace představuje pro dostupné vakcíny zátěžový test. Podle anglického úřadu veřejného zdraví (PHE) mají vakcíny proti britské mutaci po první dávce asi 50% účinnost, proti indické méně, jen 33 %. Po aplikaci druhé dávky ale stoupne efektivita vakcíny na 81 %.

Související obsah


"Celou dobu lidé chtějí nějakou strukturu, podle čeho se budeme řídit. Jenže nové okolnosti náš systém mění a je potřeba na to adekvátně reagovat,“ míní profesor Adam Finn.


Epicentrem indické mutace na ostrovech je Bolton. Dům od domu tam obcházejí vojáci a pomocí testů se snaží podchytit a předejít dalšímu šíření nebezpečnější varianty.


Lékaři došli k závěru, že většina lidí s indickou variantou viru nebyla vůbec očkovaná. A neočkovaní tvoří i drtivou většinu hospitalizovaných. Odborníci v zemi také varují před rozvolněním, které je plánované na 21. června.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Krátká zpráva

V Rakousku demonstrovali odpůrci protiepidemických opatření

V sobotu demonstrovali v Rakousku odpůrci protiepidemických opatření. Ve Vídni se jich sešlo přes 40 tisíc. V zemi aktuálně platí tvrdý lockdown.

Píše se na Deník.cz