Domácí

Mladá žena zemřela po porodu. Rodina se už léta soudí s nemocnicí

Mladá žena zemřela po porodu. Rodina se už léta soudí s nemocnicí
Zdroj: Profimedia.cz

Ústavní soud se zabýval případem mladé ženy, která zemřela krátce po porodu. Ten provedli lékaři císařským řezem, žena byla totiž na rizikovém těhotenství. Při vyšetření pochybila její lékařka. Rodina se soudí s nemocnicí a pojišťovnou, zastání se jí dostalo až u Ústavního soudu. Letité peripetie tím ale nekončí.

Mladá žena zemřela v roce 2011 druhý den po porodu v jihlavské nemocnici. Žena při těhotenství trpěla preeklampsií, jejímiž příznaky jsou vysoký krevní tlak, otoky nohou a zvýšené množství bílkovin v krvi.


Kvůli svému zdravotnímu stavu navštěvovala lékaře, naposledy 7. února 2011, kdy byla v 37. týdnu těhotenství. Následující den skončila na ambulanci s bolestmi břicha, velkými otoky nohou a vysokým krevním tlakem.


Nemocnice musela okamžitě ukončit těhotenství císařským řezem. Mladé ženě to ale život nezachránilo, 9. února zemřela. Jako příčina smrti byla uvedena malformace s krvácením do mozku.

Související obsah


Podle znaleckého posudku Všeobecné fakultní nemocnice Praha chybovala lékařka, která ženu 7. února vyšetřovala a špatně vyhodnotila její zdravotní stav. Pokud by lékaři ukončili těhotenství nejpozději 7. února, měla žena dle posudku 50procentní šanci na přežití.


Rodiče a sourozenci mladé ženy se pak u soudů domáhali na nemocnici a pojišťovně náhrady škody ve vyší 240 tisíc korun v případě každého z rodičů a 175 tisíc korun v případě každého ze sourozenců.


Podle soudů sice nemocnice porušila svou právní povinnost, ale mezi protiprávním jednáním a úmrtím ženy podle nich není příčinná souvislost. Případ se pak dostal na stůl Ústavnímu soudu. Rodina zemřelé ženy rozhodnutí soudů nižších instancí považovala za protiprávní a nespravedlivé, poukázali také na údajnou rozporuplnost právních názorů jednotlivých senátů Nejvyššího soudu.

Související obsah


Ústavní soud dal rodině zapravdu. Nejvyšší soud totiž dle něj odmítl postupovat podle teorie "ztráty šance", kde újmou není újma skutečně způsobená, ale je jí ztracená příležitost na přežití pacientky. Podle Ústavního soudu je ale ztráta šance chráněná Listinou základních práv a svobod.


Přistoupení na teorii "ztráty šance" navíc znamená lepší postavení poškozených pacientů ve sporech s nemocnicemi. "Lze vskutku předpokládat určitý nárůst počtu soudních sporů, neboť by se zvýšila šance pacientů, kteří byli dotčeni (respektive se cítili být dotčeni) vadným léčebným postupem, na odškodnění, nicméně tuto skutečnost nelze vnímat jen negativně (tlak na zlepšení kvality lékařské péče), kromě toho by bylo na obecných soudech, zda stanoví určité hranice právní odpovědnosti tam, kde by podíl zdravotnického zařízení na poškození zdraví pacienta byl minimální, a omezí tak množství spekulativně vedených soudních sporů," uvedl Ústavní soud. Případ se tak vrací k Nejvyššímu soudu.
 

Na tiskovou zprávu Ústavního soudu se můžete podívat zde, níže najdete i kompletní nález:

Nález Ústavního soudu IV. ÚS 3416/20

Typ souboru: pdf

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz