Koronavirus

Kde v Česku covid-19 zabíjel nejvíc? PŘEHLED podle okresů

Kde v Česku covid-19 zabíjel nejvíc? PŘEHLED podle okresů
Zdroj: TN.cz

S koronavirem v České republice zemřelo už více než 30 tisíc lidí a nejvíce dopad epidemie pocítilo Chebsko. Právě to drží smutné prvenství, co se mrtvých v přepočtu na 100 tisíc obyvatel týče. V okrese žilo k 1. 1. 2021 přes 91 tisíc obyvatel, k 1. červnu odsud bylo hlášeno 570 mrtvých s covidem-19. Jak si stojí ostatní regiony, zjistíte v článku.

Epidemická situace se v Česku stále zlepšuje, klesají počty nakažených i hospitalizovaných. Česká republika už dokonce prolomila hranici, která umožňuje otevření restaurací nebo bazénů. Ministerstvo doufá, že nebude nutné opět zavádět restrikce a situace zůstane příznivá. Jenže pandemie koronaviru už si v Česku svou daň vybrala. K 1. červnu evidovalo ministerstvo zdravotnictví 30 119 úmrtí spojených s covidem-19.

Nejhorší statistiky má Praha, protože je největším a nejlidnatějším městem. Od začátku pandemie tu zemřelo 2720 lidí. V přepočtu na 100 tisíc obyvatel ale drží smutné prvenství jiný okres - a to Cheb. 

Na Chebsko připadá 623,40 mrtvých na 100 tisíc obyvatel. V závěsu za ním se drží Sokolovsko (506,27) a Náchodsko (422,88). Naopak nejlépe jsou na tom okresy Praha-západ (129,36), Praha-východ (151,37) a Beroun (167,01). 

 

Zdroj: TN.cz

Toto je deset okresů, kde zemřelo nejvíce lidí s covidem-19. Vychází z dat ministerstva zdravotnictví (aktualizace 1. 6. 2021) a informací Českého statistického úřadu o počtu obyvatel v ČR (k 1. 1. 2021).

Právě Chebsko a Sokolovsko byly zároveň okresy, které nechal spolu s Trutnovem bývalý ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v únoru uzavřít kvůli nekontrolovatelnému šíření nákazy a strmému nárůstu počtu pacientů v nemocnicích. 

Nyní se naopak tyto oblasti řadí mezi premianty. Na Chebsku byl za posledních sedm dnů hlášen jen jeden nový případ nákazy na 100 tisíc obyvatel, na Sokolovsku 3,43.

Klesají počty nakažených i hospitalizací


Spolu s úbytkem počtu nově nakažených klesá i počet hlášených úmrtí. Poslední květnový den zemřeli v souvislosti s covidem tři lidé, ten předchozí čtyři. Pro srovnání - například 15. března bylo evidováno 236 úmrtí za jediný den.

Postupně klesá i počet hospitalizovaných. Vrcholu Česko dosáhlo v polovině března, kdy v nemocnicích s covidem leželo téměř 9,5 tisíce lidí, z nichž dva tisíce byly ve vážném stavu. K 31. květnu bylo hospitalizovaných 529 pacientů s covidem, z nichž 92 mělo těžký průběh.

V souvislosti se zlepšující se situací dělá vláda revizi opatření. Na čem se už dohodla, se podívejte zde:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz