Zahraničí

Čína ohlásila první případ nákazy člověka virem ptačí chřipky H10N3

Čína ohlásila první případ nákazy člověka virem ptačí chřipky H10N3
Zdroj: HZS Královéhradeckého kraje

Čína oznámila historicky první případ člověka infikovaného ptačí chřipkou H10N3, která se obvykle nachází u drůbeže. Zdravotnické úřady nicméně uvedly, že riziko rozsáhlé epidemie je "extrémně nízké", informuje agentura RT.

Čínská Národní zdravotní komise (NHC) v úterý oznámila, že pacientem je 41letý muž ze Čen-ťiangu, města ve východní pobřežní provincii Ťiang-su. Muž byl původně hospitalizován 28. dubna poté, co měl horečku a další příznaky.

"Na světě nebyly hlášeny žádné případy přenosu H10N3 na člověka a virus H10N3 mezi drůbeží je nízkopatogenní," uvedla NHC a dodala, že riziko rozsáhlého šíření infekce mezi lidskou populací je "extrémně nízké".

Související obsah

Podle NHC se muž nakazil od drůbeže, ale neposkytla žádné podrobnosti o tom, jak k přenosu došlo. Stav pacienta je stabilizovaný a je připraven k propuštění z nemocnice, uvedla zdravotnická agentura.

H10N3 je podtyp viru influenzy ptáků, který je smrtelný pro volně žijící ptáky a drůbež a může se šířit mezi zvířaty vzduchem stejně jako normální chřipka. Existuje několik kmenů ptačí chřipky různé nakažlivosti, které vedou ke sporadickým ohniskům a obvykle postihují drůbežářské pracovníky.

Největší infekce lidí ptačími viry v Číně byla naposledy pozorována během ohnisek kmene H7N9 v letech 2013 a 2016-17. Podle Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) zemřelo od počátku roku 2013 na H7N9 616 lidí.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz