Domácí

Poslanci navrhli vyznamenat ředitele BIS Koudelku, Mašíni neprošli

Poslanci navrhli vyznamenat ředitele BIS Koudelku, Mašíni neprošli
Zdroj: TV Nova

Sněmovna ve středu schvalovala novelizaci zákona občanských průkazech. Poslanci schválili zavedení občanských průkazů s otisky prstů uložených na jejich čipech a ženy získaly možnost nevyužívat ve svém příjmení příponu -ová. Sněmovnou také prošla novela, která má za cíl zlevnění léčebného konopí. Na řadu by dále měla přijít i novela zákona o pedagogických pracovnících nebo pokračování jednání o energetice. Odpoledne začali poslanci řešit návrhy na státní vyznamenání, prošel návrh na ředitele BIS, kterého prezident opakovaně odmítl povýšit do hodnosti generála.

Jednání Poslanecké sněmovny pokračovalo od středečních  9 hodin. Poslanci se kolem 11 hodiny dostali k hlasování o zavedení nových občanských průkazů s otisky prstů na čipech průkazů. To Sněmovnou prošlo. Naopak neprošel návrh poslance Ondřeje Profanta (Piráti) o volitelné volbě pohlaví. Lidé tak nadále budou informaci uvádět na svůj doklad. Zelenou získala možnost pro ženy, které nyní nebudou muset ve svých občanských průkazech využívat příponu -ová. Návrh předložila poslankyně Helena Válková (ANO).

Sněmovna schválila také digitalizační balíček DEPO. V rámci něj byl schválen i návrh Pirátů, aby řidičům stačila jako doklad jen občanka.

Jednání navázalo na páteční přerušení Sněmovny, kdy si v rámci novelizace zákona o neinvazivních rostlinách a živočiších vzal slovo poslanec Lubomír Volný (VOLNÝ blok), který hovořil až do konce jednání. Poslanecká sněmovna ve středu novelu zákona přijala.

Související obsah

Poslanci ve středu také odhlasovali novelu o hnojivech, která by měla od roku 2022 zavést několik novinek. Farmáři tak budou muset vést jak evidenci hnojiv, tak také evidenci sklizených plodin. To bude platit pro farmáře, kteří hospodaří na více než 20 hektarech. Evidence bude v elektronické podobě.

Sněmovna schválila novelu o návykových látkách, od níž si vláda slibovala zlevnění léčebného konopí. Poslanci podpořili návrh zemědělského výboru, podle kterého by se za technické pokládalo konopí s obsahem účinné látky THC do 1 %. Nově se také na konopný extrakt a tinkturu s obsahem do 1 % THC nebude pohlížet jako na návykovou látku.

O částečné legalizaci konopí nakonec poslanci nehlasovali.  Sněmovna také odmítla možnosti zásilkového výdeje léků na předpis. Možnost navrhl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Související obsah

Poslanci také odmítli návrh Tomáše Vymazala (Piráti), že by si lidé mohli při vypěstovat doma až tři rostliny konopí výhradně pro vlastní potřebu.
  

Odpoledne poslanci začali schvalovat kandidáty, které navrhnou prezidentu Miloši Zemanovi na udělení státního vyznamenání. Hlasovat o nedůvěře vládě by měli poslanci ve čtvrtek. 

Spor se ve Sněmovně rozhořel poté, co poslanec Pavel Žáček (ODS) navrhl vyznamenat členy skupiny bratří Mašínů. Proti návrhu ostře vystoupili někteří komunističtí poslanci. V souvislosti se skupinou Sněmovna s návrhy na státní vyznamenání nesouhlasila ani v jednom případě. 

Sněmovnou prošel návrh na vyznamenání ředitele Bezpečnostní informační služby Michala Koudelky, kterého prezident Miloš Zeman opakovaně odmítl povýšit do hodnosti generála.

  

Sněmovna žije blížícím se hlasováním o vyslovení nedůvěry vládě. Na reportáž TV Nova se podívejte zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz