Domácí

S dostatkem protilátek by lidé nemuseli na testy, navrhují poslanci

S dostatkem protilátek by lidé nemuseli na testy, navrhují poslanci
Zdroj: TV Nova

Jedním z důležitých bodů, které by měla Poslanecká sněmovna projednat, patří i covidový certifikát. Podle poslance Víta Kaňkovského (KDU-ČSL) by mělo být alternativou k negativnímu testu či očkování i vyšetření protilátek. Lidé s jejich dostatkem by se pak podle návrhu nějakou dobu nemuseli například testovat při vstupu do míst, která vyžadují test nebo očkování.

Certifikát o provedeném očkování či testování nebo o prodělané nemoci si mohou už nyní lidé stahovat z portálu ocko.uzis.cz. Lidé se jím mohou prokazovat například při cestě do okolních států nebo všude tam, kde platí pravidlo OTN (očkování, test, prodělaná nemoc).

Podle poslance Víta Kaňkovského (KDU-ČSL) by mělo být součástí certifikátu co nejširší spektrum informací o zdravotním stavu člověka. Mělo by tam podle něj patřit i vyšetření hladiny protilátek.

Podobnou cestou jde již například Rakousko, kde člověk nemusí být tři měsíce testován, pokud má dostatečnou hladinu protilátek.

Související obsah

Podle Kaňkovského se zdravotnictví pomalu vrací k normálu, pro pacienty i nemocnice je podle něj důležité, aby se celý systém usnadnil a lidé se nemuseli testovat tak často.

O testování hladiny protilátek se hovoří kvůli tomu, že někteří lidé mohli prodělat covid-19, aniž by si toho všimli. Jediným důkazem o prodělané nemoci je právě vysoká hladina protilátek. Ta může člověka ochránit, odborníci se ale neshodují na tom, jak dlouho to může být.

"Stavět to jenom na těch protilátkách z hlediska dlouhodobosti je velice obtížné. Pořád se neví, jaká je ta nejnižší ochranná hladina. Nevíme, kolik protilátek ještě chrání a už nechrání," prohlásil šéf České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek.

Související obsah

Někteří ale mají za to, že je stávající postup nelogický. "Když má hodnoty protilátek kolem 200, je chráněn a měl by být považován za člověka, který se nenakazí, podobně jako lidé, kteří byli očkovaní," řekl epidemiolog Roman Prymula.

Ve většině evropských zemí se zatím s měřením hladiny protilátek k určení bezinfekčnosti nepočítá.

Někteří lidé, kteří prodělali onemocnění covid-19, ale nemají o tom žádný záznám, se cítí diskriminováni. Více se dozvíte v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz