Domácí

Spis Babiše dostane nový unijní úřad. Bradáčová: Nemáme jinou možnost

Možným střetem zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) se začne zabývat nový úřad v Lucembursku. Na starosti bude mít případy s možným dopadem na unijní rozpočet. Informaci přinesl portál iRozhlas. Kauza českého premiéra tak bude mezi prvními, které budou úředníci řešit. Andrej Babiš vinu dlouhodobě odmítá.

Podezření na dotační podvody, korupci nebo praní špinavých peněz - Úřad evropského veřejného žalobce řeší hospodářskou kriminalitu, která poškozuje unijní finanční zájmy. Funguje od úterý a z Česka už k němu v následujících dnech zamíří první kauzy, mezi nimi zřejmě i ta premiéra Babiše.

"Nevyplynulo to z žádného nového důkazu, ale je to navázáno na vznik nové instituce. Kdyby tu byla už v minulosti, tato kauza by jí připadla hned v počátku. Nemáme jinou možnost, je to dáno nadřazenou příslušností úřadu," vysvětlila pro iRozhlas pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Úřad by měl převzít kauzy, které mají dopad na unijní rozpočet a na kterých státní zastupitelství pracuje od roku 2017. Jen za Česko by to mělo být na šest desítek případů.

Související obsah


Jedním z pracovníků nově zřízeného Úřadu evropského veřejného žalobce je i Čech Petr Klement. "My máme prakticky stejnou pravomoc, jako mají státní zastupitelství v jednotlivých členských státech. Tu přidanou hodnotu tam vidím v lepší mezinárodní spolupráci," vysvětlil.

Už minulý týden Evropská komise schválila usnesení, které může až pozastavit tok unijních peněz do Česka. To už v minulosti premiér Babiš odmítl s tím, že celá kauza jeho střetu zájmů je vykonstruovaná.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz