Domácí

Ústav prověřuje 77 úmrtí po očkování. Přes 5000 lidí hlásilo vedlejší účinky

Ústav prověřuje 77 úmrtí po očkování. Přes 5000 lidí hlásilo vedlejší účinky
Zdroj: Profimedia

Osm úmrtí po očkování proti koronaviru za poslední týden prověřuje Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Celkem jich úřad eviduje 77. Podle SÚKLu je u většiny úmrtí z anamnézy pacienta patrné, že příčinou smrti nebude vakcína. Přes 300 lidí za posledních sedm dní navíc ohlásilo, že se u nich po vakcinaci dostavily nežádoucí účinky.

Informace zveřejnil Státní ústav pro kontrolu léčiv ve svém pravidelném týdenním přehledu. Za posledních sem dní se zvýšil počet podezřelých úmrtí v souvislosti s očkováním o sedm případů. Úřad jich celkem prověřuje 77, navíc je posuzuje také výbor Evropské lékové agentury (EMA).

"Největší část hlášených úmrtí má ale podle popisu pacientovy anamnézy a přidružených chorob jinou a dobře vysvětlitelnou příčinu, než podané očkování. Popisuje totiž stav, který by zřejmě nastal i bez vakcinace," vysvětlila mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Klára Brunclíková.

Související obsah

Zároveň jsou do hlášení zahrnutá také úmrtí způsobená onemocněním covid-19, které se u pacientů rozvinulo krátce před nebo po aplikaci první či druhé dávky očkovací látky. "Očkování proti koronaviru je totiž plně účinné až s určitým časovým odstupem po druhé dávce vakcíny,“ doplnila Brunclíková.


Podle odborníků z lékové agentury jsou přínosy vakcín vyšší než jejich rizika. "Připomínáme, že žádná vakcína proti jakémukoliv onemocnění před ním nechrání na 100 %, tedy ani vakcíny proti covidu-19 neposkytují absolutní ochranu před infekcí SARS-CoV-2,“ upřesnili experti ze SÚKLu.


Za poslední týden se zvýšil také počet lidí, které po očkování trápily nežádoucí účinky. Ty zaznamenalo už celkem 5128 naočkovaných. Nejčastějšími problémy jsou horečka, třesavka, zimnice, únava, slabost, malátnost nebo reakce v místě vpichu.

Související obsah

Vedlejší účinky po očkování potrápily také prezidenta České stomatologické komory Romana Šmuclera. Po druhé dávce očkování mu podle jeho slov napůl ochrnul obličej. Více se dozvíte v tomto článku na TN.cz.

SÚKL však nezveřejňuje, u kterých typů vakcín měli lidé problémy s nežádoucími účinky. "Vzhledem k tomu, že se jedná o spontánní hlášení, bylo by takové rozlišování nepřesné a zavádějící. Počet hlášení k jednotlivým vakcínám se může lišit z mnoha důvodů. Jsou jím například počty očkovaných, ale i individuální přístup ohlašujících nebo se mohou nakupit hlášení popisující domnělé nežádoucí účinky, které ve skutečnosti k očkování nemají kauzální vztah," uzavřela Brunclíková.


V Česku přibývá naočkovaných lidí. Od pátku se navíc mohou registrovat všichni starší 16 let. Lékaři v Česku od začátku očkování, které začalo na konci loňského srpna, podali přes pět milionů dávek vakcín.

Podívejte se, jak mladí lidé přistupují k očkování:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz