Zahraničí

Eiffelovku zasáhl blesk, z Německa hlásí oběti, bouřky udeřily i v Česku!

Silné přívalové deště a následné povodně si na západě Německa vyžádaly už jednu oběť. Zemřel dělník poté, co tunel, ve kterém pracoval, zaplavila voda. Kvůli extrémnímu počasí skončila v nemocnicích řada lidí včetně dívky (12), kterou zasáhl výboj blesku. Bouře se postupně přesouvají do Česka.

Německo od čtvrtka bičují silné bouřky s přívalovými dešti a kroupami. Nejvíce škody zatím napáchaly ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko.

Hasičské sbory už z této oblasti přijaly desítky tisíc volání o pomoc. Ve městě Kleve voda vystoupala v ulicích tak vysoko, že v jízdě nemohl pokračovat ani hasičský vůz. Výjezdy se většinou týkaly plných sklepů, bytů v přízemí a obchodů.

Stovky záchranářů se pak kvůli bouři musely přemístit do okresu Rhein-Sieg. Přibližně 490 záchranných misí probíhalo ve městě Hennef, uvedl mluvčí hasičů. Mnoho sklepů přeteklo a svahy se začaly bortit. Voda vyplavila podchod místního vlakového nádraží.

Související obsah

V Neuss a Dormagen napršelo za hodinu více než 30 litrů vody na metr čtvereční, na dalších místech dokonce i 40 litrů. Kroupy dosahovaly velikosti až dvou centimetrů a poryvy větru zesílily až do rychlosti 75 kilometrů za hodinu, informoval zpravodajský portál Focus.

V pátek večer pak záchranáři zasahovali i v Düsseldorfu, kde blesk způsobil několik zranění ve skupině deseti cyklistů. Nejhůře dopadla dvanáctiletá dívka, která po výboji spadla pod kola projíždějícího auta. Skončila v kritickém stavu v nemocnici.

Z Německa příšly i zprávy o první oběti. Silný déšť během odpoledne rozvodnil říčku Nesenbach a příval vody smetl na staveništi v tunelu ve Stuttgartu lešení s dělníky. Jeden z nich se utopil, dalšího se podařilo hasičům zachránit. V nemocnici skončili ještě dva lidé, kteří se snažili při neštěstí pomáhat.

V sobotu německá meteorologická služba vydala varování před extrémními bouřemi s prudkým deštěm a krupobitím pro několik spolkových zemí. V některých oblastech už kvůli silnému větru platí třetí stupeň nebezpečí. Meteorologové očekávají, že bouře ubere na intenzitě až v neděli, v noci by se měly totiž postupně přesouvat dál na východ - do Česka.

Související obsah

Do Eiffelovy věže udeřil blesk

 

Některé oblasti severní Francie v pátek vyhlásily pohotovost - a to poté, co Paříž a další části země zasáhly silné lijáky a Eiffelovu věž zasáhl blesk.

Obyvatelé v Nordu, Pas-de-Calais a Aisne byli varováni, aby očekávali silné bouře s krupobitím, větrem a možností lokálních bleskových povodní.
 

Bouřky se přesouvají do Česka

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) už v pátek přišel s varováním před silnými bouřkami, v sobotu vydanou výstrahu ještě zpřísnil. Podle té nové se mohou na západě a jihozápadě Česka vyskytnout i velmi silné bouřky, experti navíc platnost výstrahy protáhli až do nedělního večera. V tomto článku najdete podrobnosti i srážkové mapy na celý víkend a začátek příštího pracovního týdne.

Pohled na radar ve 20:10:

Zdroj: Meteopress

Bouřky a přívalové deště potrápily Česko i v květnu. Jak to vypadalo po bleskových povodních, se podívejte v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

USA uvolní zákaz cestování občanům z EU a Velké Británie

Spojené státy americké uvolní od listopadu zákaz cestování do země občanům z Evropské unie a Velké Británie. Uvolnění se však bude týkat pouze plně očkovaných cestujících, informují Financial Times.

Krátká zpráva

Kvůli těžbě v dolu Turow zaplatí Poláci 500 tisíc eur denně

Polsko bude muset kvůli Turowu platit penále 500 tisíc eur denně. Soudní dvůr EU tak vyhověl české stížnosti. Hnědouhelný důl, který měla polská vláda podle EU dávno zavřít, stále funguje kousek od českých hranic. Polská strana nerespektovala předběžné rozhodnutí o přerušení těžby z května. Vyplývá to z tiskové zprávy soudu.

Píše se na Deník.cz