Domácí

Lockdown přál plození dětí, do Česka dorazil covidový babyboom

V Česku stoupá počet porodů a podle některých odborníků za to může lockdown. Například porodnice v Uherském Hradišti hlásí nejvíc narozených dětí za posledních dvanáct let. Během května jich tam přišlo na svět téměř dvě stě.

Evelínka je jedním z mnoha dětí, které rodiče počali v covidové době. "Pandemická situace nám dala nějaký klid a nějakou formu a prostor pro nás, pro sebe, takže tam je potom prostor i pro to miminko v tu chvíli," vysvětluje novopečená maminka Eliška Pánková z Plzně.

Některé porodnice mají momentálně pěkně napilno. Například v Uherském Hradišti minulý měsíc trhli rekord v počtu narozených miminek. "Se narodilo během května 170 dětí, z toho bylo sto chlapečků a sedmdesát holčiček," vypočítává primářka gynekologického oddělení Soňa Pánková. V rámci historie oddělení je to nejvíce narozených dětí v jednom měsíci za posledních dvanáct let.

Související obsah

Plzeňská fakultní nemocnice letos přivítala o téměř dvacet procent více dětí než minulý rok. Někteří vysokou porodnost přisuzují právě době lockdownu. I odborníci. "Nabízí se samozřejmě takové vysvětlení," přitakává přednosta gynekologicko-porodnické kliniky FN Plzeň Zdeněk Novotný.

Mnoho porodních oddělení v Česku se muselo předělat na covidová, porodníci teď doufají, že se jim nastávající maminky začnou zase vracet.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz