Domácí

Praha kvůli Vrběticím slíbila Rusku tvrdou odvetu. Ta se ale zasekla

Kvůli diplomatické roztržce mezi Českem a Ruskem chtěl pražský magistrát zmenšit velikost pozemku u ruské ambasády v parku Stromovka. Po ostrých prohlášeních ale kauzu údajně předal ministerstvu zahraničí. To o tom prý ale žádnou oficiální zprávu zatím nemá.

"Když se snižuje to osazenstvo ruské ambasády, tak je logické, že se může snížit i ta velikost areálu." Tato slova pronášel po vypuknutí diplomatické krize pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Jenže od té doby se nic nestalo. A nevypadá to, že by se pozemek na kraji Stromovky, který Rusové neprávem zabrali, měl vrátit Čechům. Dokonce to prý může trvat roky.

Nejprve to přitom podle prohlášení českých politiků vypadalo, že vrácení zhruba půlhektarové parcely je skoro na spadnutí. Po bezmála měsíci a půl ale zůstalo jen u slov. Podle magistrátu je teď na tahu ministerstvo zahraničí, jenže mu o tom zatím neřekl.

"Ty záležitosti je nutné řešit v nějakém postupném sledu. V tuhle chvíli čekáme na jednání s panem ministrem," nechal se slyšet Hřib. "Jsem zvědav na tu taktiku, jakou oni zvolí, abychom ten cíl dokázali s Ruskou federací vyjednat," uvedl starosta Prahy 7 Jan Čižinský (Praha sobě), do jehož "rajónu" sporný pozemek spadá.

Související obsah

Kdy schůzka bude, zatím není jasné. Kromě žádosti o termín schůzky ministerstvo zatím nic nemá. "Ministerstvo zahraničí v této souvislosti aktuálně nedisponuje žádnými relevantními podklady. My to víme jen z médií, ale nevíme, že bychom v té věci měli podnikat nějaké kroky," krčí rameny mluvčí resortu Eva Davidová.

Podle opozice je ale celá kauza zbytečná. "Praha má úplně jiné problémy než naskakovat na tu protiruskou vlnu," tvrdí zastupitel Patrik Nacher (za ANO).

Magistrát také chce, aby se hlavnímu městu vrátilo 21 parkovacích míst. Ta nyní, stejně jako pozemky, spadají pod ruskou ambasádu.

pez, Lucie Hlubučková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz