Domácí

Cizinecká policie prověřuje problémové testy, 140 lidí strávilo na letišti hodiny

Několikahodinové zdržení čekalo v sobotu večer na pražském letišti klienty cestovní kanceláře Blue Style a další Čechy při návratu z dovolené v Tunisku. Cizinecká policie jim neuznala certifikáty o prodělaných koronavirových testech. Problémy s testy se podle celní správy týkaly 140 lidí. Na situaci reagoval i ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD).

Letadlo z ostrova Djerba dosedlo na ranvej kolem půl osmé. "Všechny lidi, co se vracejí z Djerby, nechtějí celníci pustit. Prý máme od Blue Stylu špatné a necertifikované testy. Všichni už tu čekají dlouho a jsou naštvaní," uvedla jedna z účastnic zájezdu na sociálních sítích. Celní správa upozornila, že kontrolu prováděla cizinecká policie.

"Nejsem z toho incidentu na letišti Václava Havla nadšený, mluvil jsem i se zástupci ministerstva vnitra, já říkám, počkejme, ať se dozvíme, co se tam skutečně stalo. Omlouvám se našim občanům, kteří museli na letišti čekat, to se samozřejmě stávat nemá, ale prošetříme to, zjistíme, kde se stala chyba. Hlavně musíme zjednat nápravu, aby se ta situace neopakovala," řekl ministr zahraničí Jakub Kulhánek.

Absolvování testů před odletem domů je podmínkou pro návrat do Česka. Blue Style uvádí na svých webových stránkách, že antigenní testy provádí přímo v hotelových resortech kvalifikovaný personál a klienti obdrží potřebný certifikát o jejich absolvování. Test stojí rekreanty v přepočtu 500 Kč za osobu.

Související obsah

Cestovní kancelář se klientům omluvila za zdržení na letišti i za to, "že se museli potýkat s naprosto nestandardní přístupem českých celníků" a ujistila je, že testy prováděné před odletem zpět do České republiky jsou v "naprostém" souladu s aktuálně platnou legislativou. "Nyní zjišťujeme detaily této pro nás naprosto nepochopitelné události, ze které se chystáme vyvodit náležité důsledky," uvádí Blue Style ve svém prohlášení na sociálních sítích.

Podle zmíněné účastnice zájezdu však měli tyto potíže i cestující vracející se z Tuniska předchozím letem.

"Máme potvrzenou informaci, že se toto stalo toho dne i dřívějšímu letu, který nebyl operován naší cestovní kanceláří. Večerním letem č. QS2825 se vraceli i cestující cestovní kanceláře Blue Style. Naši klienti mají platné testy i certifikáty vydané akreditovanou laboratoří postupující v souladu s pravidly stanovenými Českou republikou. Testy jsou prováděny certifikovaným personálem a provádění testů splňuje veškeré právní i zdravotní požadavky," informovala mluvčí CK Blue Style Ilona Topolová.

Oficiální doklady předala cestovní kancelář cizinecké policii, která úkon prováděla. Podle Topolové nebyl žádný relevantní důvod pro zadržování klientů cestovní kanceláře na letišti.

Související obsah

Týna S. byla v jednom z letů se svou partnerkou. "Asi dvě hodiny jsme tam byly. S tím, že letadlo z Djerby, co přistávalo před námi, tam stále bylo, tedy ti lidé se stejným problémem," popsala.

K celé situaci se vyjádřila Celní správa ČR: "Cestující, vracející se včera z Tuniska, byli na letišti v Praze díky nesrovnalostem s PCR testy zadrženi a kontrolováni cizineckou policií. Jednalo se o 140 českých turistů, a jak chybně uvádí CK Blue Style, celní správa na místě nezasahovala."

mch, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz