Domácí

Obchodníci stále prodávají alkohol dětem. Inspekce rozdala pokuty

Obchodníci stále prodávají alkohol dětem. Inspekce rozdala pokuty
Zdroj: Profimedia

Česká obchodní inspekce (ČOI) kontrolovala během jara dodržování zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek, zákona o spotřební dani a povinném značení lihu. Celkem provedla 619 kontrol a porušení zákona zjistila ve 30 případech, které se týkali především prodeje alkoholu a tabáku dětem.

Inspektoři opět zjistili, že pro českou omladinu není problém koupit si alkohol. Zjištění vychází z výsledků kontrol dodržování právních předpisů, které upravují nabídku, prodej a skladování alkoholických nápojů a tabákových výrobků.


Česká obchodní inspekce totiž v 10 případech ke kontrolám přizvala člověka mladšího 18 let, v 5 případech pak prodávající porušili zákaz prodávat nebo podávat tabákové výrobky, ve 4 případech byl porušen zákaz prodávat nebo podávat alkohol.

Související obsah


Inspekce v období od 2. ledna do 31. března provedla celkem 619 kontrol a u 243 kontrol zjistila porušení právních předpisů, což představuje 39,3 procent. ČOI také zjistila nedodržení zákona ochraně spotřebitele, a to celkem v 298 případech, které se týkaly zejména poctivosti prodeje.


Česká obchodní inspekce ve zmíněném období uložila 241 pokut v celkové hodnotě 4 780 400 korun. Zároveň zakázala prodej na 1 170 kusů výrobků v celkové hodnotě 52 566 korun.


Alkohol u omladiny v Česku je známým problémem. České děti podle evropských statistik pijí první ligu. S alkoholem se průměrně setkají už kolem 12. roku a ročně jich zhruba tisícovka skončí v silně podnapilém stavu v nemocnici. Podle statistik každé desáté dítě ve věku jedenácti let už bylo alespoň jednou opilé. V patnácti letech podle odborníků alkohol ochutnalo 94 procent dětí.

16letý mladík v Praze nadýchal přes dvě promile, strážníci ho převezli do nemocnice. Podívejte se na video:


 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz