Zahraničí

Koronavirus mohl uniknout z laboratoře. Připouští to tajná zpráva z USA

Koronavirus mohl uniknout z laboratoře. Připouští to tajná zpráva z USA
Zdroj: TV Nova

Koronavirus možná unikl z laboratoře. Věrohodnost této hypotézy připouští Americká Národní laboratoř Lawrence Livermorea v tajné zprávě z loňského května. Informoval o tom deník The Wall Street Journal (WSJ) s odkazem na výpověď nejmenovaných osob, které byly s obsahem dokumentu seznámeny.

Americké tajné služby na pokyn prezidenta Joea Bidena nedávno znovu zahájily pátrání po původu virového onemocnění covid-19. S výsledkem mají přijít nejpozději do 90 dnů.

Americké úřady pracují primárně se dvěma nejpravděpodobnějšími hypotézami. První hovoří o tom, že se virus na člověka přenesl z nakaženého zvířete. Ta druhá pak předpokládá únik koronaviru z čínské laboratoře.

Související obsah

Podle WSJ své závěry o možném původu nemoci opírá americká Národní laboratoř o genetickou analýzu viru. Podobný argument k podepření své hypotézy zastávají také odborníci a zastánci druhé verze událostí.

"Americké ministerstvo zahraničí se o studii Národní laboratoře Lawrence Livermorea zajímalo loni na podzim ke konci mandátu tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa. Závěry zprávy totiž byly význačné tím, že pocházely od respektované odborné instituce a zároveň prosazovaly jiný pohled na věc, než jaký tehdy v odborné veřejnosti převládal," píše deník The Wall Street Journal.

Na začátku roku USA také zveřejnilo seznam možných okolností, za jakých čistě teoreticky mohl virus z laboratoře uniknout. Uvádí i možnost vážného onemocnění tří pracovníků wuchanského virologického institutu, ke kterému mělo dojít v listopadu 2019. Podle informací WSJ měli být všichni tři pracovníci hospitalizováni.

Hypotézu o úniku koronaviru z wuchanské laboratoře ale Peking v minulosti označil za konspirační teorii.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz