Koronavirus

Snadno a rychle. Obchody mají první aplikaci, která přečte kód covid pasu

Obchody s aplikacemi Google Play a App Store mají ve své nabídce první aplikaci, která dokáže přečíst QR kód z covid pasů. Vyvinuli ji Dánové, stáhnout a používat ji ale může kdokoliv. Bez problémů totiž dokáže přečíst i české certifikáty.

Již od konce května majitelé chytrých telefonů mohou v obchodech Google Play a App Store stahovat aplikaci Coronapas. Za jejím vývojem stojí společnost Netcompany spolu s dánským ministerstvem zdravotnictví. Aplikaci ale mohou využívat i lidé mimo Dánsko.

Po stažení je možné ji přepnout z dánštiny do angličtiny. Na hlavní stránce se pak objeví dvě možnosti. Po kliknutí na první z nich si člověk může vytvořit covid pas (nabízeny jsou dvě varianty – covid pas pro Dánsko a pro mezinárodní cestování), druhé tlačítko slouží ke scanování QR kódů, které jsou součástí covid pasů.

Vladimír Dzurilla popisuje jak u nás fungují covid pasy:

Aplikace dokáže kód snadno přečíst a ověřit, zda je dotyčný člověk naočkovaný proti covidu. Obsahuje také informaci o prodělání covidu a historii testování. Pokud je pas platný, pozadí s QR kódem se zbarví do zelena.

Související obsah

Vzhledem k tomu, že se jedná o vládní aplikaci, je vytvořena na míru Dánsku a jeho pravidlům. Umožňuje ale přepnutí do režimu cestování do zahraničí, který zohledňuje kritéria nastavená Evropskou unií. Aplikaci je tak možné používat při cestování po Evropě.

K vytvoření českých certifikátů sice neslouží, dokáže je ale přečíst a ověřit jejich platnost. České covid pasy jsou k dispozici od začátku června, lidé si je mohou stáhnout na webu Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Poté je možné si ho uložit do telefonu nebo vytisknout. V podobě aplikace by měl být k dispozici v polovině června. 

Pusťte si videonávod, jak získat covid pas:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Píše se na Deník.cz