Domácí

Dětem nemůžeme stáhnout covid pasy, zuří rodiče. NÁVOD, jak na to

Dětem nemůžeme stáhnout covid pasy, zuří rodiče. NÁVOD, jak na to
Zdroj: Profimedia

Od začátku června si Češi mohou z Očkovacího portálu občana stáhnout první verzi covid pasu - tedy například potvrzení o očkování nebo provedeném testu. Jenže to má dost podstatný háček - děti se na portál nepřihlásí a k certifikátu se touto cestou nedostanou. Existuje ale i jiná cesta, jak pro mládež potvrzení získat.

"Dnes v odpoledních hodinách jsem chtěla stáhnout certifikát o prodělání nemoci covid-19 pro dceru, ale v systému je požadováno rodné číslo a číslo občanského průkazu. Tím, že je dceři 12 let, tak občanku ještě nemá a tím pádem není možné certifikát vytisknout," napsala v úterý redakci TN.cz Renata N. a zároveň poprosila o pomoc.

S podobnou stížností se ozvalo i několik dalších čtenářů TN.cz. Redakce se proto obrátila s dotazem na správný postup na ministerstvo zdravotnictví. "Děti a cizinci mohou nyní certifikát získat přes poskytovatele zdravotní péče," reagovala mluvčí resortu Gabriela Štěpanyová. Poskytovatelem zdravotní péče jsou podle ní myšleni dětští či praktičtí lékaři, ale také nemocnice nebo polikliniky.

Související obsah

"Nejpozději od 15. června se budou moci přihlásit na očkovací portál , kam se přihlásí prostřednictvím jména a data narození. Ověření proběhne přes SMS zprávu," avizovala Štěpanyová blížící se vylepšení systému certifikátů.

Ty si mohou Češi po přihlášení na zmíněný portál stahovat od začátku tohoto týdne - české covid pasy zatím uznává sedm států - Slovensko, Německo, Rakousko, Maďarsko, Slovinsko, Chorvatsko a Polsko. Podmínky pro vstup na jejich území se ale liší. Více se dozvíte v tomto článku.

Připomeňte si spuštění systému covid pasů v úterní reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz