Krimi

Soud vyhověl členovi Berdychova gangu. Dočká se nového procesu

Poslední dopadený člen tzv. Berdychova gangu se dočká nového procesu. Jaromír Prokop o to v úterý žádal u Krajského soudu v Praze, který mu vyhověl. Prokop dostal původně 13,5 roku, ale byl souzen jako uprchlý. Policie ho dopadla loni ve Spojených státech amerických. Do Česka byl vydán před dvěma týdny.

Prošedivělý muž krčící se za papírem uprostřed eskorty. Jaromír Prokop byl po 16 letech od útěku poprvé u soudu. Prokopa dopadla policie loni v USA. To už byl v Česku v nepřítomnosti dávno odsouzen na 13,5 roku za čtyři loupeže spáchané v rámci Berdychova gangu. Při jedné zemřel člověk.


Rozvětvený gang krytý elitními policisty se v druhé polovině divokých 90. let a na počátku tisíciletí zabýval hlavně loupežemi, únosy a vydíráním podnikatelů. Několik lidí zaplatilo za setkání s Berdychovci životem.

Související obsah


"My jsme fungovali jako policie. Rozpracovali jsme si člověka, sebrali ho. Akorát jsme po nich chtěli peníze,“ vysvětlil šéf gangu David Berdych.


Prokop měl hrát jednu z hlavních rolí. "Byl to jeden z těch důležitějších, nebyl to pěšák. Myslím, že měl vazby i na moje bývalé kolegy, kteří byli odsouzeni. A byl jeden z těch plánovačů únosů,“ tvrdí bývalá vyšetřovatelka Helena Kahnová.


"Od počátku to nebyl Berdychův gang, ale Prokopův gang. On byl vůdce. Pak ale z nějakého důvodu opustil Českou republiku a skupina dostala jiného náčelníka,“ řekl Berdychův advokát Jaroslav Ortman.


Ostatní členové gangu už vězení dávno opustili. Sám David Berdych před šesti lety. V současnosti je z něj úspěšný manažer a podle svého někdejšího advokáta žije řádný život.

Související obsah


Každý odsouzený jako uprchlý má po dopadení právo na nový proces. Využil toho i Prokop. "Soud za takových okolností neměl jinou možnost než to, že původní odsuzující rozhodnutí zrušil,“ informoval státní zástupce Martin Suska.


V rolích svědků by se měly objevit i staré známé tváře. "Týká se to odsouzených Berdycha, Trumpeše, Korbyly a Puchara,“ uzavřel soudce Jiří Wažik.


Hlavní líčení začne už 27. července. Jaromír Prokop má jednu jistotu. Ze zákona nemůže dostat přísnější trest než původně.

ls, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz