Naše Česko

Lesy pro život! Program pro ideální soužití lidí s lesní přírodou

Les je samozřejmě důležitou součástí přírody. To jsou ale i lidé. Proto je podle Lesů ČR potřeba mít na paměti, že lesy jsou útočistěm nejen pro rostliny a zvířata, ale i pro lidi. Právě ti v lesích chtějí ve stále větší míře umocněné pandemií trávit volný čas. Proto vznikl program Lesy pro život.

"Chceme, abyste se v lese cítili dobře. V rámci programu Lesy pro život vybudovaly Lesy ČR různě po celé republice tisíce prostředků turistické infrastruktury, vyhlídkových míst a altánů. 300 studánek za 365 dní, to je jedna z konkrétních akcí, kterou chceme v rámci programu Lesy pro život v tomto roce zorganizovat," uvedly Lesy ČR ve svém videu na YouTube.

V rámci Lesů pro život by tak měly vzniknout v lesích spravovaných státním podnikem v příštích pěti letech stovky větších či menších staveb, odpočívadel, přístřešků a naučných tabulí. Mimo jiné je v plánu pokračovat v rozsáhlé obnově tůní, studánek, lesních zákoutí či vyhlídek.

Související obsah

Proto Lesy ČR vyzývají veřejnost, aby sama přišla s konkrétními návrhy míst v lesích, která by stála za to zvelebit. "Váš návrh či projekt předložíme k posouzení komisi odborníkům, kteří ty nejlepší předají k postupné realizaci," stojí na stránkách Klubu nového lesa.

S tím souvisí i projekt Dny za obnovu lesa s podtitulem Do lesa bezpečně. "Lidé mohou aktivně strávit čas s rodinou nebo přáteli na čerstvém vzduchu a zároveň se podílet na založení nových lesů, které nahradí porosty vytěžené kvůli kůrovcové kalamitě," řekl generální ředitel Lesů ČR Josef Vojáček.

Související obsah

Skupinové akce pro maximálně třicet lidí se uskutečňují ve všedních dnech i o víkendech po celé republice. Lesní správy je přizpůsobují aktuální pandemické situaci v konkrétním regionu. "Už během nouzového stavu se nám ozývaly desítky dobrovolníků. Počkali jsme na rozvolňování opatření a letošní Dny mohou začít. Samozřejmě s dodržením všech protikoronavirových opatření," dodal Vojáček.

Kromě výsadby sazenic se budou také obnovovat oplocenky, připravovat paseky na zalesnění nebo uklízet klest. O náplni konkrétního Dne a dalších podrobnostech se lidé můžou dočíst i na jejich webu Klub nového lesa.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Naše Česko

Důležité Události

Krátká zpráva

Babiš bude mít příští středu návštěvu, přijede za ním maďarský premiér

Předsedu vlády Andreje Babiše (ANO) příští středu navštíví maďarský premiér Viktor Orbán. Babiš Orbána přijme v Kramářově vile, kde spolu projednají hospodářskou a průmyslovou spolupráci, obranu, migraci a dopady pandemie covidu-19. Oba premiéři se pak setkají i s vicepremiérem Karlem Havlíčkem (za ANO), maďarským ministrem zahraničních věcí a obchodu Péterem Szijjártem a ministrem pro inovace a technologie Lászlem Palkovicsem. Hlavní náplní jejich setkání bude návštěva společnosti AERO Vochody AEROSPACE, která se zaměřuje na konstrukci a výrobu vojenských a civilních letadel.

Krátká zpráva

Ministerstvo vnitra dostalo pokutu 800 tisíc, nakoupilo samopaly bez tendru

Ministerstvo vnitra dostalo pokutu 800 tisíc od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za nákup bez tendru. Zakázka se týkala nákupu pušek a samopalů pro Policii České republiky. "Ve všech třech případech zadavatel postupoval v jednacím řízení bez uveřejnění, tedy bez jakékoliv soutěže, aniž by byly splněny podmínky pro použití tohoto druhu zadávacího řízení. Celkem takto nakoupil 1 873 souprav zbraní," uvedl předseda ÚOHS Petr Mlsna.

Krátká zpráva

Policie zatkla bývalého lídra katalánských separatistů Carlese Puigdemonta

Italská policie zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Zítra soud rozhodne, jestli ho vydá Španělsku, nebo propustí. Ve Španělsku čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Píše se na Deník.cz