Naše Česko

Lesy pro život! Program pro ideální soužití lidí s lesní přírodou

Les je samozřejmě důležitou součástí přírody. To jsou ale i lidé. Proto je podle Lesů ČR potřeba mít na paměti, že lesy jsou útočistěm nejen pro rostliny a zvířata, ale i pro lidi. Právě ti v lesích chtějí ve stále větší míře umocněné pandemií trávit volný čas. Proto vznikl program Lesy pro život.

"Chceme, abyste se v lese cítili dobře. V rámci programu Lesy pro život vybudovaly Lesy ČR různě po celé republice tisíce prostředků turistické infrastruktury, vyhlídkových míst a altánů. 300 studánek za 365 dní, to je jedna z konkrétních akcí, kterou chceme v rámci programu Lesy pro život v tomto roce zorganizovat," uvedly Lesy ČR ve svém videu na YouTube.

V rámci Lesů pro život by tak měly vzniknout v lesích spravovaných státním podnikem v příštích pěti letech stovky větších či menších staveb, odpočívadel, přístřešků a naučných tabulí. Mimo jiné je v plánu pokračovat v rozsáhlé obnově tůní, studánek, lesních zákoutí či vyhlídek.

Související obsah

Proto Lesy ČR vyzývají veřejnost, aby sama přišla s konkrétními návrhy míst v lesích, která by stála za to zvelebit. "Váš návrh či projekt předložíme k posouzení komisi odborníkům, kteří ty nejlepší předají k postupné realizaci," stojí na stránkách Klubu nového lesa.

S tím souvisí i projekt Dny za obnovu lesa s podtitulem Do lesa bezpečně. "Lidé mohou aktivně strávit čas s rodinou nebo přáteli na čerstvém vzduchu a zároveň se podílet na založení nových lesů, které nahradí porosty vytěžené kvůli kůrovcové kalamitě," řekl generální ředitel Lesů ČR Josef Vojáček.

Související obsah

Skupinové akce pro maximálně třicet lidí se uskutečňují ve všedních dnech i o víkendech po celé republice. Lesní správy je přizpůsobují aktuální pandemické situaci v konkrétním regionu. "Už během nouzového stavu se nám ozývaly desítky dobrovolníků. Počkali jsme na rozvolňování opatření a letošní Dny mohou začít. Samozřejmě s dodržením všech protikoronavirových opatření," dodal Vojáček.

Kromě výsadby sazenic se budou také obnovovat oplocenky, připravovat paseky na zalesnění nebo uklízet klest. O náplni konkrétního Dne a dalších podrobnostech se lidé můžou dočíst i na jejich webu Klub nového lesa.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz