Koronavirus

Vakcíny od dvou firem nemají dostávat lidi pod 60 let, uvedlo ministerstvo

Vakcíny od firem Astra Zeneca a Johnson&Johnson by nově měly být používány jen u lidí starších 60 let. Doporučilo to ministerstvo zdravotnictví.

Ministerstvo zdravotnictví na základě doporučení České vakcinologické společnosti a Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) doporučilo, aby vakcíny Vaxzevria od firmy AstraZeneca a Jannsen od firmy Johnson&Johnson nebyly používány u lidí mladších 60 let. 

Odborné instituce tak reagují na výsledky analýzy Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA), která porovnala závažná rizika onemocnění covid-19, proti němuž očkování chrání, s velmi vzácným specifickým nežádoucím účinkem obou uvedených vakcín, tedy vznikem krevních sraženin.

Související obsah

"Vítám aktivitu Státního ústavu pro kontrolu léčiv, který připravil informační dopis pro poskytovatele zdravotní péče a předává jim doporučení, jak postupovat, pokud se u očkovaného vlivem tohoto velmi vzácného nežádoucího účinku objeví zdravotní komplikace" uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

U obou vakcín ale podle ministerstva nadále převládají benefity nad riziky. Ti, kteří dostali první dávku, tak dostanou i druhou. "U osob, u kterých již bylo zahájeno očkování první dávkou vakcíny Vaxzevria, je nyní důležité dokončit schéma aplikací druhé dávky stejné vakcíny bez ohledu na věk. Vzácné krevní sraženiny se navíc vyskytovaly spíše po první dávce. Nedoočkovaný člověk není před koronavirem dostatečně chráněn a je tak vystaven riziku nákazy," vysvětlil předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek.


Česko v počtu naočkovaných stále zaostává. Hůř je na tom jen sedm zemí v Evropské unii:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Krátká zpráva

Bitcoin zažil strmý pád, cena měny klesla o 70 tisíc korun

Cena digitální měny bitcoin zažila v pátek strmý pád. Může za to krok čínské národní banky, která oznámila, že platby ve virtuálních měnách jsou nezákonné. Hodnota bitcoinu klesla o zhruba 70 tisíc korun na 901 478 korun za kus.

Krátká zpráva

Babiš bude mít příští středu návštěvu, přijede za ním maďarský premiér

Předsedu vlády Andreje Babiše (ANO) příští středu navštíví maďarský premiér Viktor Orbán. Babiš Orbána přijme v Kramářově vile, kde spolu projednají hospodářskou a průmyslovou spolupráci, obranu, migraci a dopady pandemie covidu-19. Oba premiéři se pak setkají i s vicepremiérem Karlem Havlíčkem (za ANO), maďarským ministrem zahraničních věcí a obchodu Péterem Szijjártem a ministrem pro inovace a technologie Lászlem Palkovicsem. Hlavní náplní jejich setkání bude návštěva společnosti AERO Vochody AEROSPACE, která se zaměřuje na konstrukci a výrobu vojenských a civilních letadel.

Píše se na Deník.cz