Domácí

Pacient v Česku dostal inovativní lék proti HIV. Jako první v Evropě

Pacient v Česku dostal inovativní lék proti HIV. Jako první v Evropě
Zdroj: Getty Images

Nakažený Čech se stal prvním Evropanem, který dostal mimo klinické studie v HIV centru Fakultní nemocnice Bulovka inovativní lék. Přípravek výrazně utlumil množení viru v jeho těle, přestože jiné dostupné léky nezabíraly.

Pracovníci HIV centra na Bulovce vyjednali podání léku s britským výrobcem, kterým je společnost GlaxoSmithKline (GSK). Firma dokonce darovala lék na celý rok zadarmo.


Pavlovi je 54 let. Lékaři mu HIV diagnostikovali v roce 1994. "Nakazil jsem se těsně po revoluci. V té době ještě nebyla vůbec žádná osvěta,“ řekl nemocný, který se po půl roce dostal do péče odborníků.

Související obsah


S nemocí se rozhodl bojovat a nebál se vyzkoušet ani nové léky. "Pacient byl velmi vstřícný, aktivně se nabízel do různých klinických studií. Není to úplné běžné, někteří lidé mají strach, aby nebyli pokusnými králíky,“ těší ošetřujícího lékaře Ladislava Machalu.


Nový způsob léčby se objevil v loňském roce ve Spojených státech amerických. Evropská léková agentura (EMA) lék schválila letos v únoru. Přípravek však nehradí zdravotní pojišťovny. "Funguje úplně jinak než všechny dosud dostupné léky, je to zcela nová skupina. Lék inhibuje glykoprotein GP120, což je část viru HIV, který se váže na buňky, aby do nich mohl vstoupit,“ vysvětlil Machala.


Lékař se poté ihned zasadil o to, aby lék nemocný pacient mohl dostat. "Po několika týdnech mého snažení nám společnost lék poskytla. Navíc jsme se dohodli, že uhradí léčbu na celý rok,“ sdělil Machala.

Související obsah


Pacient dostal poprvé lék na konci března a podle posledních informací lékařů jsou výsledky velmi povzbudivé. "Díky novému léku má nakažený po dlouhé době nulovou virovou nálož,“ raduje se Machala.


Sám pan Pavel se cítí mnohem lépe. "Musím říct, že opravdu cítím zlepšení svého zdravotního stavu. Lék začal zabírat v podstatě okamžitě,“ uzavřel pacient.


V Česku každoročně přibývá nakažených virem HIV, který způsobuje nemoc AIDS. V loňském roce narostl počet o 251 lidí s virem, u 44 pacientů se poté rozvinul AIDS. Experti od roku 1985 evidují 3841 nakažených s HIV.

Stoupá počet nakažených HIV. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

EMA prověřuje, jestli je možné použít vakcínu pro děti ve věku od 5 do 11 let

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) začala s hodnocením použití vakcíny Comirnaty proti covidu-19 společností Pfizer/BioNTech pro děti ve věku od 5 do 11 let. V současné době je registrovaná pro použití u lidí ve věku 12 a starších. Pokud nebude potřeba doplnit další informace, očekává se výsledek za několik měsíců, informoval Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). EMA přezkoumá údaje o vakcíně, včetně výsledků probíhajícího klinického hodnocení u dětí od 5 do 11 let. Pokud budou uspokojivé, agentura doporučí vakcinaci i u této věkové kategorie.

Krátká zpráva

Zemřel Collin Powell, první Afroameričan v čele ministerstva zahraničí USA

Ve věku 84 zemřel Collin Powell. Byl americkým vojenským vůdcem, poradcem pro národní bezpečnost a v letech 2001 až 2005 ministrem zahraničí USA. Zároveň byl také prvním Afroameričanem v této pozici. Jeho smrt oznámila rodina na Facebooku, zemřel v důsledku komplikací způsobených covidem-19.

Píše se na Deník.cz