Domácí

Pacient v Česku dostal inovativní lék proti HIV. Jako první v Evropě

Pacient v Česku dostal inovativní lék proti HIV. Jako první v Evropě
Zdroj: Getty Images

Nakažený Čech se stal prvním Evropanem, který dostal mimo klinické studie v HIV centru Fakultní nemocnice Bulovka inovativní lék. Přípravek výrazně utlumil množení viru v jeho těle, přestože jiné dostupné léky nezabíraly.

Pracovníci HIV centra na Bulovce vyjednali podání léku s britským výrobcem, kterým je společnost GlaxoSmithKline (GSK). Firma dokonce darovala lék na celý rok zadarmo.


Pavlovi je 54 let. Lékaři mu HIV diagnostikovali v roce 1994. "Nakazil jsem se těsně po revoluci. V té době ještě nebyla vůbec žádná osvěta,“ řekl nemocný, který se po půl roce dostal do péče odborníků.

Související obsah


S nemocí se rozhodl bojovat a nebál se vyzkoušet ani nové léky. "Pacient byl velmi vstřícný, aktivně se nabízel do různých klinických studií. Není to úplné běžné, někteří lidé mají strach, aby nebyli pokusnými králíky,“ těší ošetřujícího lékaře Ladislava Machalu.


Nový způsob léčby se objevil v loňském roce ve Spojených státech amerických. Evropská léková agentura (EMA) lék schválila letos v únoru. Přípravek však nehradí zdravotní pojišťovny. "Funguje úplně jinak než všechny dosud dostupné léky, je to zcela nová skupina. Lék inhibuje glykoprotein GP120, což je část viru HIV, který se váže na buňky, aby do nich mohl vstoupit,“ vysvětlil Machala.


Lékař se poté ihned zasadil o to, aby lék nemocný pacient mohl dostat. "Po několika týdnech mého snažení nám společnost lék poskytla. Navíc jsme se dohodli, že uhradí léčbu na celý rok,“ sdělil Machala.

Související obsah


Pacient dostal poprvé lék na konci března a podle posledních informací lékařů jsou výsledky velmi povzbudivé. "Díky novému léku má nakažený po dlouhé době nulovou virovou nálož,“ raduje se Machala.


Sám pan Pavel se cítí mnohem lépe. "Musím říct, že opravdu cítím zlepšení svého zdravotního stavu. Lék začal zabírat v podstatě okamžitě,“ uzavřel pacient.


V Česku každoročně přibývá nakažených virem HIV, který způsobuje nemoc AIDS. V loňském roce narostl počet o 251 lidí s virem, u 44 pacientů se poté rozvinul AIDS. Experti od roku 1985 evidují 3841 nakažených s HIV.

Stoupá počet nakažených HIV. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz