Koronavirus

Konec šťourání v nose? Laboratoře zavádějí příjemnější PCR testy

Lidé, kteří mají obavy z nosního stěru, už se nemusí vyhýbat testům. Laboratoře na řadě míst zavádějí PCR testy ze slin a stejně jako klasické stěry je hradí pojišťovna. Nové odběrové místo na testy ze slin má například brněnská nemocnice.

Odběrová štětička zasunutá hluboko do nosu děsí řadu lidí víc než koronavirus. Teď už nepříjemný stěr není jediná volba. Speciální odběrové místo má například brněnská nemocnice U Svaté Anny.

Tam vám zdravotník nic do nosu strkat nebude, a přesto dostanete velmi přesný výsledek. Testovaný jen chvilku podrží v puse speciální odběrový tampón.

Sliny se v laboratoři testují PCR metodou, takže výsledek je velmi přesný. Pojišťovna hradí dva odběry do měsíce, tedy stejně jako u klasického stěru

Pro nemocniční laboratoř nejsou vzorky slin žádnou novinkou. Ve velkém takto testují třeba školáky. "Máme deset škol, které takto testujeme a byl o to velký zájem, lidi se nás na to ptali," uvedla mluvčí nemocnice U svaté Anny v Brně Dana Lipovská.

Související obsah

Odběrová centra mají už mnohem větší výběr testovacích sad než na začátku pandemie, ale do inovací se nikdo příliš nehrne. Například novinka z Indie připomíná staré magnetofonové kazety.

Úřady před časem vyděsily školáky úvahou nad rektálními testy. Běžně dostupné už jsou testy z moči. Existuje i detektor, který pozná koronavirus v dechu a psi ho prokazatelně vyčenichají z potu. Zatím tyhle metody u nás ale příliš rozšířené nejsou.

mb, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Krátká zpráva

Zeman zůstává v nemocnici, vyšetření nedopadlo, jak se očekávalo

Prezident Miloš Zeman i nadále zůstává v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Mluvčí nemocnice Jitka Zinke uvedla, že by hlava státu měla zařízení opustit nejdříve ve středu. Podle dvou zdrojů z Hradu měl být Zeman původně propuštěn už v úterý, nicméně vyšetření nedopadla, jak se očekávalo, informuje Deník N.

Píše se na Deník.cz