Zahraničí

Asijské drogové gangy se rychle srovnaly s pandemií, hitem je pervitin

Asijské drogové gangy se rychle srovnaly s pandemií, hitem je pervitin
Zdroj: Mediafax

Koronavirová pandemie zasáhla tvrdě nejen legální ekonomiku a obchodníky po celém světě. Popasovat se s ní museli i výrobci a distributoři drog. Těm asijským se to podařilo velmi rychle, přešli na pervitin.

Syntetická droga metamfetamin neboli perník či piko má oproti „přírodním“ omamným látkám jako je heroin nebo kokain velkou výhodu. Dá se celkem jednoduše vyrobit z relativně dostupných surovin. Odpadá tak pěstování, sklizeň, výroba a pašování třeba přes půl světa. A asijské drogové kartely toho využily a zaplavily pervitinem trh.

Počet zachycených zásilek metamfetaminu se ve východní a jihovýchodní Asii loni zvýšil ve srovnání s předchozímu rokem o pětinu. Zatímco globální ekonomika se téměř zastavila, hodnota obchodu s pervitinem stoupla na vyšší desítky miliard dolarů, informovala ve čtvrtek televize CNN.

Související obsah

Gangy si pro výrobu drogy našly nová pro policisty hůře přístupná místa, vybudovaly další distribuční kanály a našly i nové odběratele, i kvůli tomu, že pervitin je laciný.

Pomyslné centrum asijské velkovýroby metamfetaminu vyrostlo na území Vietnamu, Laosu, Thajska, Barmy a Kambodži. Například této zemi odhalila policie v loňském roce pět velkých laboratoří na výrobu drog, čtyři z nich produkovaly pervitin.

Související obsah

Gangy hledaly i nové obchodní cesty, coby dopravní uzel je stále častěji využíván Hongkong. Odhalených případů pašování pervitinu tam loni bylo oproti roku 2019 desetinásobně.

Drogovým kartelům v lecčems pandemie nahrála - prioritou vlád a úřadů se stal boj proti koronaviru. Další výhodou, která jim hraje do karet, je chaos v Barmě po únorovém armádním puči. Podle odborníků tak bude kšeft s pervitinem v Asii letos ještě více vzkvétat.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Princ Harry usiluje o možnost platit si policejní ochranu během pobytu v Británii

Britský princ Harry podle svých právních zástupců právně napadá rozhodnutí britské vlády, které mu brání osobně platit za policejní ochranu pro sebe a svou rodinu během pobytu ve Velké Británii. Podle CNN Harryho právníci uvedli, že právní výzvu inicioval už v září loňského roku, ale rozhodl se tuto informaci nyní zveřejnit, "aby uvedl fakta na pravou míru" kvůli tomu, že informace unikla do britských bulvárních novin.

Krátká zpráva

Exprezident Porošenko se vrátí na Ukrajinu, aby čelil obviněním z vlastizrady

Bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko se chce v pondělí vrátit na Ukrajinu, aby bojoval proti obviněním z vlastizrady. Podle prokurátora byl coby jeden z nejbohatších ukrajinských podnikatelů zapojen do prodeje velkého množství uhlí, které pomohlo financovat Ruskem podporované separatisty na východní Ukrajině v letech 2014–2015, uvedla agentura AP. Porošenko trvá na tom, že je nevinný, a svého nástupce Volodymyra Zelenského obvinil ze snahy ho politicky zdiskreditovat.

Píše se na Deník.cz