Zahraničí

Diabetikům s poruchami spánku hrozí vyšší riziko předčasné smrti, zjistili vědci

Diabetikům s poruchami spánku hrozí vyšší riziko předčasné smrti, zjistili vědci
Zdroj: Profimedia

Lidé s cukrovkou, kteří mají problémy se spánkem, by měli být na pozoru. Podle vědců je u nich totiž vysoké riziko, že předčasně zemřou. Diabetici by proto měli potíže s usínám a spánkem řešit včas.

Studie publikovaná v časopisu Journal of Sleep Research se zabývala tím, zda jsou trvalé problémy se spánkem spjaté s vyšší hrozbou předčasného úmrtí. Odborníci se zaměřili především na lidi s cukrovkou.


Celkem experti analyzovali data od téměř půl milionu lidí středního věku. Z výzkumu vyplynulo, že lidé s diabetem potýkající se s nedostatkem nebo poruchami spánku, měli výrazně vyšší pravděpodobnost předčasné smrti.

Související obsah


Ve srovnání s lidmi bez cukrovky a spacích problémů bylo riziko vyšší o 87 %. Oproti lidem s cukrovkou, kteří však mají dobrý a kvalitní spánek, pak byli ohroženější o 12 %. "Cukrovka je zákeřná nemoc a lze ji snadno ovlivnit spánkem,“ tvrdí odborník Raj Dasgupta.


Lidé by však neměli podceňovat poruchy spánku ani v případě, že netrpí žádnou nemocí. "I pokud nemáte cukrovku, poruchy spánku jsou u vás spojené se zvýšeným rizikem předčasného úmrtí,“ informovala spoluautorka výzkumu Kristen Knutsonová.


Podle odborníků existuje celá řada příčin nekvalitního spánku. Pokud se někdo s problémy potýká, měl by vyhledat pomoc lékaře. "Je důležité, abyste se obrátili na experta. Ten se na problém podrobně zaměří,“ uzavřela Knutsonová.

Pacientům s diabetem by se mohl zjednodušit život. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Hvězdný herec z Harryho Pottera zkolaboval při golfu

Anglický herec Tom Felton (34), hvězdný představitel rivala hlavního hrdiny z filmů o Harry Potterovi Draca Malfoye, zkolaboval při golfovém utkání celebrit ve Spojených státech. Ze hřiště ho musela odvézt záchranka. O zdravotním stavu herce a vášnivého golfisty nejsou k dispozici bližší informace.

Krátká zpráva

Chlapec v Nizozemsku vyhrál soud, může se očkovat proti covidu

Dvanáctiletý chlapec se v Nizozemsku obrátil na soud, protože mu otec zakázal očkování proti covidu-19. Kluk o vakcínu moc stál, aby se mohl vídat s nemocnou babičkou a neohrozil ji. V zemi je možné očkování od 12 let se souhlasem obou rodičů. Soudce se přiklonil na stranu chlapce, jehož rodiče jsou rozvedení.

Píše se na Deník.cz