Domácí

Jahody konečně dozrály a jsou opět dražší. Kolik stojí u vás? PŘEHLED

Po neobvykle dlouhém čekání se Češi konečně dočkali. V České republice postupně dozrávají jahody a lidé je berou útokem. Oproti loňskému roku se jejich ceny opět zvedly. Pěstitelé ale slibují, že jahod bude letos dost.

Zatímco běžně se jahodová políčka červenají už na začátku června, letos jim počasí nepřálo. Zoufale jim chybělo sluníčko, a tak museli prodejci na řadě míst o několik týdnů posunout termíny prodeje i samosběrů.

Až poslední slunné dny dovolily jahodám dozrát a sběry se konečně rozjely. Odstartovaly také mezi Čechy velmi oblíbené samosběry, díky kterým lidé zaplatí až o polovinu méně. 

Ceny jahod se ovšem výrazně liší. Rozdíl mezi jahodami ze samosběru a ze supermarketu je až 170 korun za kilogram. 

SCHWENK jahody – Plantáž naleznete buď v pražské Uhříněvsi, nebo Na Hájku. V loňské sezóně zájemci za kilogram vlastnoručně nasbíraných jahod zaplatili 60 korun, letos si připlatí na 70 korun. Samosběr začal v sobotu 12. června. Můžete je ale koupit i natrhané v kiosku, kde vyjdou na 100 Kč/kg.

www.schwenk-jahody.cz

Související obsah

Kunratické jahody – Samosběr jahod v Kunraticích začne 15. června. Za vlastnoručně nasbíraný kilogram lidé dají 70 korun. Cena již nasbíraných jahod je buď 110 korun, pokud je lidé koupí přímo ve stánku, nebo 136 korun, za které je firma nabízí na trzích.

www.kunratickejahody.cz

Vraňany – První samosběr ve Vraňanech proběhl 12. června a i tam zaplatí lidé za samosběr 70 Kč/kg. U již nasbíraných jahod se ceny liší. Nejdražší jsou jahody z fóliovníku, které stojí 150 korun, jahody ze slámy jsou za 120 korun a jahody na zpracování vyjdou na 80 korun za kilogram.

www.farmavranany.cz

Jahodárna Sedlčánky – Prodej jahod už odstartoval i tam. Cena za kilogram je 64 korun. Již nasbírané jahody první jakosti vyjdou na 110 korun, druhé jakosti 79 korun.

www.albaflor.cz

Jahodárny Oskořínek – Samosběr jahod tam začíná v neděli 13. června a kilogram vyjde na 60 korun. Od 21. června bude stát 50 korun. Již nasbírané ovoce stojí dvojnásobek. Oproti minulým sezónám mají letos hodně jahod a neočekávají vysbírání. Lidé tak nemusejí nutně jezdit hned ráno.

www.jahody-oskorinek.unas.cz

Bavorské jahody – Na jihu Čech mají jahody velké zpoždění. Chladné počasí posunulo start samosběru zhruba o 14 dní, začít by mohl kolem 20. června, přesný termín ale zatím neví.

www.jahodybavorov.cz

Související obsah

Farma U Miklasů – Start sbírání nedokážou odhadnout ani na Farmě U Miklasů. Informovat budou na svých stránkách.

www.farmaumiklasu.cz

Jahodárna Klatovy – Na plantáži se už pomalu začínají objevovat první červené jahody a sběr by měl již brzy začít. 

www.jahodyklatovy.cz

Jahody Funck Odrava – Chladné počasí zasáhlo i jahodárnu Funck v Odravě. Firma se domnívá, že jahody potřebují ještě týden.

www.jahodyodrava.cz

Sempra Turnov – I tam zatím na úrodu čekají. První jahody by měly být k dispozici od 23. června.

www.sempra-turnov.cz


Jahodárna Brozany nad Ohří – Samosběr tam odstartoval v pátek 11. června. Kilogram jahod vyjde na 69 korun. Ve stánku nabízí již nasbírané jahody za 120 korun.

www.jahodarnabrozany.cz

Jahody Piletice – Samosběr tam bude probíhat v pondělí 14. června a kilogram jahod bude stát 69 korun.

www.jahodypiletice.cz

Ovocnářství Hlaváček – Jahody teprve začínají kvést, sběr by měl začít v druhé polovině měsíce.

www.ovocnarstvihlavacek.cz

Farma Drahoš – Začátek samosběru odhadují kolem 20. června. Cena za kilogram by měla být 55 korun.

www.farmadrahos.cz

Jahody Staré Ždánice a Podůlšany – Samosběr tam začíná 13. června. Lidé za nasbírané jahody zaplatí 65 Kč/kg.

www.jahody.cz

Jahody Ondráček – Jahody jsou tam nyní v plném květu. Přesné údaje o sběru zveřejní firma po 20. červnu.

www.jahodyondracek.cz

Jahodárny Dostálovi – Firma pěstuje jahody v oblasti Brno-Podolí a Brno-Slatina. V Podolí sběr začal 11. června, na Slatině by měl začít kolem 14. června. Cena za kilogram vlastoručně nasbíraných jahod vyjde na 75 korun. Již natrhané jahody v prodeji letos nebudou.

www.jahodarny.cz

Jahody Šakvice – Nedostatek slunce v poslední době potrápil i jahodárnu Šakvice. Samosběr nakonec začíná 13. června. Cena jahod se bude průběžně měnit podle kvality. Na začátku sezóny vyjdou na 60 Kč/kg. Informace jsou průběžně aktualizované na facebooku.

 

Jahodárna Slavonín a Prostějov – První jahody budou k dispozici už 14. června. Cena bude 75 korun za kilo. Natrhané jahody v roce 2021 k dispozici mít nebudou.

www.jahodarny.cz

Související obsah

Jahodárna Hamberk – V Hamberku již začali prodávat natrhané jahody. Od 12. června je možné si je koupit za 75 korun za kilogram. Samosběr by měl začít příští týden. Více informací zveřejní na facebookové stránce.

Jahody z Holešova – Začátek samosběru bude 14. června. Cena za kilogram se bude pohybovat od 60 do 100 korun podle jakosti.

www.jahodyzholesova.cz

 

Farma Lička – Firma vždy termíny sběru zveřejňuje na svém facebooku. Před příjezdem je nutné se zarezervovat, aby byla jistota, že budou ještě jahody k dispozici.

www.farmalicka.cz

Supermarkety

Výrazně vyšší ceny jsou v supermarketech. Například online obchod Rohlík.cz nabízí kilogram českých jahod za 230 korun. Košík.cz má české jahody momentálně v akci, přesto vyjdou na 184 korun. V Tescu je koupíte za 200 korun. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz