Zahraničí

Státy G7 dají dva biliónu korun proti oteplování, podělí se i o vakcíny

V britském Cornwallu skončil summit lídrů nejvyspělejších ekonomik světa. A hlavním tématem třídenního jednání G7 byl boj proti koronaviru. Dalším důležitým momentem bylo i to, že královna Alžběta II. poprvé oficiálně přijala na hradě Windsor amerického prezidenta Joea Bidena.

Setkání amerického prezidenta Joea Bidena a britské královny Alžběty II. bylo jedním z nejočekávanějších momentů summitu G7. Zraky lidí z celého světě se upřely k hradu Windsor, za jehož branami nevšední schůzka probíhala.


Pro Joea Bidena bylo setkání s britskou královnou premiérou. Stejně jako cesta do zahraničí ve funkci prezidenta Spojených států. Naopak královna Alžběta už za svých téměř 70 let v čele britského společenství podala ruku celkem jedenácti americkým prezidentům. Od Dwighta Eisenhowera v roce 1959 až po Bidenova předchůdce Donalda Trumpa v roce 2018.


Setkání dvou světových lídrů završilo třídenní summit G7. Během něho vůdci sedmi nejmocnějších zemí podepsali dohodu o prevenci proti pandemiím a také se shodli na tom, že darují miliardu dávek vakcín chudým zemím.

Související obsah


"Jednání byla velice produktivní. Všichni přítomni rozumí tomu, jakou máme zodpovědnost za to, abychom poskytli pomoc zemím, které ji potřebují," zhodnotil Biden.


Řeč byla i o změně klimatu. To bylo ostatně i téma demonstrací a protestů v okolí místa konání summitu. Politici se zavázali, že do boje proti globálnímu oteplování ročně investují v přepočtu více než dva bilióny korun.


"Musíme se více zaměřit na postupné omezení používání uhlí, podporu rozvoje nízkouhlíkové technologie včetně elektrických vozidel a ochranu životního prostředí," prohlásil britský premiér Boris Johnson.


V neposlední řadě se představitelé velmocí zaměřili i na vztahy s Čínou a zkritizovali její rostoucí vliv ve světě a porušování lidských práv.
 

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz