Domácí

Počet obyvatel v Česku je zase menší. Výrazně přibylo úmrtí

Počet obyvatel v Česku je zase menší. Výrazně přibylo úmrtí
Zdroj: Getty Images

V Česku za první čtvrtletí zemřelo o 54 % více lidí než za stejné období v předchozím roce. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu (ČSÚ). I přes to, že se oproti minulému roku narodilo v prvním čtvrtletí více dětí, klesl i tak počet obyvatel Česka pod hranici 10,7 milionu. Nižší bylo množství sňatků i rozvodů.

Počet obyvatel České republiky se v průběhu prvního čtvrtletí snížil o 7,3 tisíce lidí. Za úbytkem populace stojí zejména vysoký počet zemřelých, kterých bylo o 19,2 tisíce více než narozených dětí. Saldo zahraniční migrace zůstalo v kladných číslech a dosáhlo 11,9 tisíce osob.

"V Česku se během prvních tří měsíců roku živě narodilo 27,2 tisíce dětí. Bylo to o pět set více než ve stejném období roku 2020. V lednu byl sice počet narozených meziročně ještě mírně nižší, v únoru a zejména pak v březnu ale již vyšší," uvedla Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky. V předchozích dvou letech přitom počty živě narozených v meziročním srovnání klesaly.

Počet zemřelých od počátku ledna do konce března letošního roku dosáhl 46,4 tisíce. To je ve srovnání s loňským rokem 54% nárůst, v předchozím roce zemřelo ve stejném období o 16,2 tisíce lidí méně.

Z dat ČSÚ vyplývá, že se jedná o nejtragičtější čtvrtletí od roku 1992, od kdy jsou statistiky veřejně dostupné. V březnu letošního roku zemřelo v Česku 16 657, což je také nejvíce za jediný měsíc od roku 1992.

Související obsah

Meziroční nárůst počtu zemřelých byl v prvním čtvrtletí vyšší u mužů (o 63 %; u žen o 44 %) a z hlediska věku u osob 75–79 (o 76 %) a 70–74letých (o 73 %).

Během prvních tří měsíců se v Česku uzavřelo v porovnání s loňským rokem méně sňatků. Do manželství vstoupilo 2,7 tisíce párů, což je o 1,1 tisíce méně než za stejné období loni. Klesl i počet rozvodů, těch bylo za první tři měsíce pět tisíc, což je o zhruba o 600 méně než v loňském prvním čtvrtletí.

Do České republiky se podle ČSÚ během prvního čtvrtletí přistěhovalo 19,1 tisíce osob a naopak 7,2 tisíce se jich z ČR vystěhovalo do zahraničí. Saldo zahraničního stěhování dosáhlo 11,9 tisíce osob, meziročně bylo o 7,4 tisíce vyšší. Naprostá většina z 4,3tisícového meziročního nárůstu přistěhovalých se odehrála v březnu. Nejčastěji šlo o občany Ukrajiny.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Británie kvůli šíření omikronu zpřísní protipandemická opatření

Britský premiér Boris Johnson ve středu oznámil zpřísnění některých opatření v důsledku prudkého nárůstu případů mutace omikron. Nová opatření označil jako "plán B" na poražení covidu během zimy. Od pátku budou na většině veřejných míst povinné roušky a od příštího týdne vláda nařizuje práci z domova lidem, kteří na to mají podmínky. Vstup na hromadné akce bude možný jen s potvrzeným očkováním nebo negativním testem.

Krátká zpráva

Diplomatický bojkot zimní olympiády v Pekingu podpoří i Kanada

Kanada se připojí ke Spojeným státům, Velké Británii a Austrálii v diplomatickém bojkotu zimních olympijských her v Pekingu, řekl ve středu kanadský premiér Justin Trudeau. Oznámení přišlo poté, co Bílý dům spolu s australskou a britskou vládou potvrdily diplomatický bojkot zimních her v únoru na protest proti porušování lidských práv v Číně. Čína slíbila, že bude reagovat "pevnými protiopatření".

Píše se na Deník.cz